Her şey köpeğim Mundo’nun geçmeyen alerjisiyle başladı…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

59678_413195598750872_1961833241_n “Köpeğim Mundo’nun cilt sorunları ve sindirim sistemine ulaşan sağlık problemlerinin ardından, doğaya ve doğallığa açılan bir kapı araştırmaya başladım. Mundo’nun rahatsızlığının, halımızda kullandığımız temizlik ve kokuları arıtan parfümlü bir tozdan olduğunu tespit ettim. 
Mundo’nun alerjisi, veterinerleri de cevapsız bıraktı. Üstelik 3 bin doların üstüne çıkan bir fatura geldi ve veterinerlerin verdiği cilt ürünleri, Mundo’yu iyice hasta edince, kitaplara daldım. 
Saf bitki özlerini kapsayan ham maddelerin alanına girdim. Önce kendimi uçucu yağlar terapisi hakkında eğittim, sonra bu yağların temeli bitkiler hakkındaki bilgilerimi geliştirdim. 
Cilt ve saç formülleri hazırladım. Mundo’nun cildi için doğal sabunlar, pomatlar yaptım ve yavaş yavaş kendini onardı. 
İşim genişledi ve istekler arttı. 

10 yıldır saç ve cilt ürünlerimi stokta tutamıyorum.” Ürünlerim asla hayvanların üstünde denenmiyor “1997’den sonra yaptığım malları satmaya başladım. 
Hayvanları koruyan gruplarla ilişkim arttıkça laboratuvarlarda kullanılan hayvanlarla ilgili bilgilerim gelişti. 2003’te ürettiğim malları ‘hayvan dostu’ diye tanımlayarak, formüllerimin içindeki bazı ham maddelerden (bal peteği, bal, hidrolize edilmiş kolajen vs) arıttım. Ürünlerim zaten hayvanların üstünde denenmiyordu, fakat bizim gibi üreticilerin dikkat etmediği bir noktayı değiştirebilmek için bir adım attım. 
Ham maddelerin çoğu, üretici fabrika tarafından hayvanların üstünde deneniyor. Bu fabrikalarla kontak kurup kullandığımız ham maddelerin hayvan testi kurallarını yazılı halde almaya başladım. ABD’de insanlar için saç, cilt, vücut bakımı ve hayvan tüyüyle cilt bakımı malları üreten ilk yüzde 100 vegan şirket olarak adım attım.” El yapımı ürünlere öncelik verin “Kozmetik ürünlerini aldığınız şirkete güven çok önemli. 

Bu yüzden sorularınızı onlara yöneltin ve aldığınız cevaba kulak verin. Minik, el yapımına önem veren, yerel aile şirketlerini destekleyin. Güzellik sektörünün cok mal ile dolması ve renkli reklamlar, tüketiciyi şaşırtıyor. Bunu aşabilmek için bir ürünü oluşturan ham maddeleri tanımak yetiyor. Güven duyduğunuz firmalara ham maddeleri hakkında sorular sorun. Gelişme ve yenilikler, soru-cevap anında doğuyor.” Sevgim Kay, Baltimore’daki atölyesinde hayvanlar ve insanlar için saç ve cilt ürünleri yapıyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + 5 =

Yeniler

Köşe Yazıları