İngiltere ajansı veteriner sürveyansı hakkında görüşüyor…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp


 ingiltere ajansı veteriner sürveyansı hakkında görüşüyor İngiltere’de ve Galler’de, Hayvan Sağlığı ve Veteriner Laboratuvarları Ajansı (Animal Health and Veterinary Laboratories Agency-AHVLA), hastalık salgınlarına karşı daha iyi koruma sağlamak için, hayvanlara ilişkin yeni ve yeniden ortaya çıkan tehditleri belirlemek ve anlamaya yönelik yeni bir sistem önerdi. 
• Arda kalan bölgelerin daha fazla ve daha çeşitli vakalara ulaşmasını sağlamak için sürveyans bölgelerinin sayısını azaltmak suretiyle AHVLA, veteriner hekimlerin, çiftçilerin ve hayvan hastalıklarını önleme ile ilgilenen diğer kişilerin, veteriner tarama sürveyansını daha verimli ve etkin hale getirmek suretiyle iyileştirilmesine yönelik seçenekler üzerine görüşlerini araştırıyor. Konsültasyon, sürveyans sisteminin iyileştirilme yollarını belirleyen Bağımsız Sürveyans Danışma Grubu’nun tavsiyelerine dayanıyor. 
Konsültasyonda ortaya konulan önerilerin tasarlanma amaçları: • Sürveyans servisinin çiftçilere daha fazla ulaşabilir olmasını sağlamak üzere, bir koleksiyon ağına sahip geliştirilmiş bir karkas koleksiyon servisi sunarak, hayvan hastalık sürveyansının coğrafik kapsamını artırmak. 
Bugün, tüm çiftlik hayvanı sahiplerinin sadece %50’si, araba ile bir saatlik mesafedeki bir sürveyans postmortem muayene tesisine erişebilmektedir. 
• Özel veteriner hekimler, üniversiteler ve ticari laboratuvarlardan alınacak istihbarat ve daha iyi bir enformasyon entegrasyonu suretiyle, özel sektör içindeki fazla miktarda uzmanlık ve hayvana ilişkin tehditlere yönelik veri kaynaklarının kullanımını artırmak. 
AHVLA veteriner personelinin gerekli eksperliğini devam ettirmek. 
• Özel veteriner hekimler ve üniversitelerin otopsi ve testlerden daha fazla yararlanmasını sağlamak. AHVLA, otopsinin teşhise gitmenin en iyi yaklaşım olarak görüldüğü yerlerde post morfem muayeneleri sağlamaya devam edecektir. 
AHVLA ayrıca özel veteriner hekimlere, onların çiftçi müşterileri için, hastalık teşhisinde yardımcı olmak üzere tam bir teşhis servisi sağlamaya da devam edecektir. AHLVA tarafından yapılan, tarama sürveyansına direkt bağlı olmayan otopsilerden- sigorta taleplerine yönelik otopsiler gibi- tam ücret tahsil edilecektir. 
Öneriler, AHLVA’nın uzun vadeli sürdürülebilir ve vergi mükellefleri için daha ucuz olan güçlü hayvan hastalık sürveyansını iletmeye devam edebilmesini sağlayan iyileştirilmiş bir sistemin iletilmesine yardımcı olacaktır. 
Konsültasyon 15 Şubat 2013’te sona erecek ve çıktıların bir özeti AHVLA web sitesinde yayınlanacaktır. 
Özel veteriner hekimler ve üniversitelerin otopsi ve testlerden daha fazla ya tekrarlanması sağlanacak.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × four =

Yeniler

Köşe Yazıları