Kedi de sıkıntısından yiyormuş!..

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

gato-obesidadMutsuzlukla baş edebilmek için yemek yeme alışkanlığının sadece insanlara özgü olmadığı ortaya çıktı. 
Western Üniversitesi’nden araştırmacılar, sıkılma, depresyon ve kaygı gibi durumların ev hayvanlarını aşırı yemeye teşvik ettiğini belirtti. “Hayvanlar kilo aldığında her zaman sahipleri onları aşırı beslemekle suçlanır. 

Ancak fazla kilo alan hayvanların birçoğu aslında duygusal yiyici. 
Travmatik ya da duygusal tecrübeler onları buna itiyor. Bu durumdaki hayvanların sahipleri,kedi ya da köpeklerini rejime zorlamadan önce duygusal sorunlarıyla ilgilenmeli” diyen araştırmacı Dr. Franklin McMillan, hayvanları diyet yapmak zorunda bırakarak “baş etme yöntemlerini” ellerinden almanın mutsuzluğu artırabileceğini ifade etti. Çalışmada, kediler arasında obezite oranının yüzde 25’e, köpeklerde ise yüzde 45’e kadar çıktığı belirtildi. 

ONLARI İYİ ETMELİYİZ

Araştırmacı, “İnsanlar kötü hissederken dondurma ya da çikolata gibi yüksek kalorili besinlere yönelir. Ancak hayvanlar bu kadar seçici olmuyor. Önlerine konan, her gün yedikleri kedi ya da köpek maması olsa bile aşırı yeme gerçekleşiyor. Ancak yemeklerini almak doğru yöntem değil. Onları iyi etmenin yollarını aramalıyız. Aşırı yiyen mutsuz insanların önünden yemeğini almak çözüm olmaz. Hayvanlar da aynı insanlar gibi” dedi. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + 8 =

Yeniler

Köşe Yazıları