Kedilerin Neden Sudan Nefret Ettiğini Hiç Merak Ettiniz mi? Tüylü Dostlarımızın İç Sesine Kulak Verdik!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Kedilerin neden sudan korktuğunu hiç merak ettiniz mi?
Evcil kedilerin en bilinen özelliklerinden biri olan sudan nefret etmelerinin nedenini açıklıyoruz! Evinizin tüylü üyelerinin sözcülüğünü yaparak iç seslerini aktarıyoruz. Bu bilgi, bütün kedi türleri için geçerli midir? Buyurun birlikte öğrenelim…
Sudan nefret etmek, evcil kedilerin en bilinen özelliklerinden birisi. Ama bu sav tüm kediler için geçerli midir?

Sudan nefret etmek, bütün kedi türleri için geçerli olmayan bir durum.
Örneğin; kaplanlar gibi büyük ırk kediler suya girmekten çekinmez.

Kaplanlar, çoğunlukla serinlemek veya avlanmak için sık sık suya girer. Hatta bazı evcil kedilerin bile fırsat buldukça yıkanmaktan keyif aldığı bilinir.
Tabii çoğu evcil kedinin de ıslanmamak için büyük çaba sarf etmesi su götürmez bir gerçek.

Hayvan davranış bilimcileri kedilerin sudan nefret etmesinin nedenini açıklamak için bir dizi teori geliştirdi. Peki nedir bu teoriler? Gelin birlikte inceleyelim.
Bu teorilerden ilki, kedilerin suya çok az maruz kalmaları.

Bu fikir, türlerin kuru iklimlerde evrimleştikleri ve nehirlere veya göllere çok az maruz kaldıkları için suyun, içmek dışında aşina olmadıkları ve dolayısıyla kaçındıkları bir element olduğunu öne sürüyor.
Bir diğer fikir ise ıslak kürkün kedileri rahatsız etmesi.

Daha büyük olasılık içeren bu fikir, suyun kürklerine yaptıklarından dolayı kedilerin ıslanmayı sevmediğini savunuyor. Kediler, günlerinin büyük bir kısmını kendi bakımlarını yaparak geçiren titiz hayvanlardır. Islak kürk, bir kedi için son derece rahatsız edicidir ve kuruması genellikle uzun zaman alır. Ayrıca, ıslak kürk kurudan daha ağır olduğu için bir kediyi daha az çevik hale getirir ve avcıların yakalamasını kolaylaştırır.
Kedilerin sudan hoşlanmamasında şok ve korku faktörleri de önemli.

Örnek verecek olursak, yanlışlıkla su dolu bir kovaya düşmek bir kedi için korkutucu bir deneyim olabilir ve hayatının geri kalanında sudan korkmasına neden olabilir.
Birçok kedi musluktan akan veya damlayan su ile oynamaktan hoşlanıyor gibi görünüyor.

Davranış bilimcileri, kedilerin suyun hareketleri ve seslerinden etkilendiğini söylüyor. Bu ses ve hareketler, kedilerde avını yakalama içgüdüsünü harekete geçirebiliyor. Bu oyunlar, sudan hoşlanmayan bir kedi için bile kabul edilebilir çünkü oyunu kontrol etme güçleri vardır ve sadece patileri ıslanır.
Maine Coon, Bengal ve Van kedileri, suya karşı daha cesur davranırlar.

Maine Coon, Bengal ve Van gibi belirli evcil kedi ırkları sudan daha az korkarlar ve ara sıra yüzerler bile! Bu ırkları diğerlerinden ayıran özellikleri, kürklerinin dokusudur ve bu da onları diğer ırklardan daha fazla suya dayanıklı kılar. Bu şanslı ırklar, suyun keyfini de tüm kedilerin yerine doya doya çıkarırlar.

Kaynak: https://onedio.com/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − two =

Yeniler

Köşe Yazıları