Kiralık Köpek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Aydın’da başlatılan köpek kiralama hizmeti hayvan hakları savunucularının tepkisini çekti.

Hayvanları Koruma Derneği (Haykod) konuyla ilgili olarak “Mantık doğru ama uygulama yanlış” dedi.  Haykod yetkilileri uygulamayı şöyle yorumladı: Hayvan barınaktan ev ortamına girecek sonra sahipleri’beğenmedik’ ya da ‘bakamıyoruz’ diye atacaklar.  Bu gerçekten hayvanların psikolojisini bozuyor. Fakat ortam değişikliği de hayvanın psikolojisini etkiliyor. Şöyle bir uygulama getirilebilir. O hayvanları barınak sınırlarında sahiplenirler.  Böylece hayvan ortam değiştirmeyeceği için dengesi de bozulmaz.”

Onlar Eşya Değil Can!

Hayvan Hakları Federasyonu(Haytap) yetkilileri ise uygulamaya “Onlar eşya değil can. Duygu ve hisleri var hoş biruygulama değil” değerlendirmesinde bulundu. Haytap Pet Shop Gerçeği Grubu’ndan Seda Arıg “Köpekler orada bağlandığı sevdiği bir canı özleyecek ve ardından üzülecek hatta yas tutacaktır. Bu sadece canlar üzerinden para kazanmanın başka bir yolu.”

 İstanbul Milliyet

————————————————————————-

Aydın merkeze bağlı Kardeşköy’deki tesisinde köpek kiralama hizmeti başlatan Veteriner ve Köpek Eğitmeni Çağrı Aracı özellikle yaz tatili başlangıcında karne hediyesi olarak çocuklara alınan köpeklerin tatil bitiminde çalışma ve iş temposu nedeniyle bakılamayıp sokağa terk edildiğine dikkati çekti.

‘Hepsi eğitimli köpek ‘

Ailelerin, tesislerinde bulunan farklı cinslerdeki çok sayıda köpek arasından seçim yaparak kiralama imkânı bulabildiğine işaret eden Aracı şunları kaydetti: “Köpekleri özenle seçtik ve aşırı sosyalleşmelerini sağladık. Tesisimizde kiralama hizmeti için minyatür orta ve büyük sınıf ırklardan 20 köpeğimiz var.  Bunların hepsi tuvalet eğitimini almış evde havlamayan gürültü yapmayan sakin duran yolda yürürken sahibini çekiştirmeyen temel itaat eğitimi verilerek özel yetiştirilmiş köpekler. Kiralamak isteyen ailelere tasma, mama kabı, tarak gibi tüm ihtiyaç malzemeleriyle veriyoruz. Köpeklerimiz günlük haftalık veya aylık olarak kiralanabiliyor.

“Ailelerden yoğun ilgi”

Günlük kiralama ücretinin 25 lira olduğunu ifade eden Aracı amaçlarının köpeklerin bir anlık duyguyla satın alınıp daha sonra bakımının zorluğundan dolayı terk edilmesinin önüne geçmek olduğunu vurguladı. Köpek sahibi olmayı çok isteyen çocuklarının bu talebini kiralama yöntemiyle karşılama imkânı bulduklarını kaydeden ev hanımı Dildar Ünaldı “Oğlum köpek sahibi olmak istiyordu ancak apartmanda ikamet etmemiz nedeniyle bu isteğini yerine getiremiyorduk. Kiralama hizmetinin verildiğini duyunca çok sevindik. Buşekilde hem çocuğun hevesinin kırılmaması hem de köpeklerin terkedilerek mağduriyet yaşamamasıçok güzel” dedi.

Aydın AA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 15 =

Yeniler

Köşe Yazıları