Köpek Cinsleri: En Güzel Büyük, Küçük, Sevimli Köpek Türleri Nelerdir? Köpek Türleri ve Bakımı

Köpek Cinsleri: En Güzel Büyük, Küçük, Sevimli Köpek Türleri Nelerdir? Köpek Türleri ve Bakımı

Görünüş ve büyüklükleri farklı 400’den fazla ırkı olan köpekler etçil ve memeli hayvanlardır. Sevimli görünüşleri ve sevecen hareketleriyle insanoğlunun en yakın dostu ve av arkadaşı olmuştur. Kedilerden sonra dünyada en çok beslenen ikinci evcil hayvan türüdür. Farklı ihtiyaçlara göre köpek türlerinin evrimleşmesinde insanlığın önemli rolü olmuştur. Köpeklerin özellikleri cinslerine göre değişiklik göstermektedir. Köpek türleri ve isimleri nelerdir? “En Güzel, Küçük, Sevimli Köpek Türleri ve Özellikleri” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 1. İnsanın en yakın dostu haline gelen köpekler Bozkurt’un alt türlerinden biridir ve tilki ve çakallarla da yakın akrabadırlar. Etçil ve memeli bir hayvan olan köpeklerin 400’den fazla ırkı bulunmaktadır. Cinsleri bakımından farklılıkları bulunan köpekler dünyada kedilerden sonra en geniş coğrafyaya yayılmış ve en çok beslenen ikinci evcil hayvan türüdür. Tahmini olarak dünya üzerinde 400 milyonu aşkın köpek vardır. Köpek türlerinin evrimleşmesinde insanlığın payı yüksektir. İhtiyaçlara göre evrimleşen köpekler çobanlık, taşımacılık yapmıştır.
 2. Affenpinscher Türü ve Özellikleri
  Affenpinscher, ismin anlamı Almancada ‘’maymun köpek’’ olan, suratı sevimli bir maymuna benzetilen, minik ve enerjik bir köpek ırkıdır. İnsanlarla iyi iletişim kurma becerisine sahiptirler. Dünyanın en popüler köpek cinsleri arasında yer alırlar. Kökenleri 17 yüzyıla dek uzanan Affenpinscher köpek ırkının, dişileri ile erkekleri aynı vücut ölçülerine sahiptirler.
 3. Afgan Tazısı Türü ve Özellikleri
  Afgan tazısı, ihtişamlı bir görünüme sahip olan ve köpek aleminin en bağımsız karakterleri arasında yer alan türdür. Avcı genlerini taşır. Uzun ve bakımlı tüyleri onların koruyu ceketleridir. Afganistan’ın dağlık coğrafyasına uyumlu tüy yapıları zor şartlarda yaşayabilmelerine imkan tanır.
 4. Aidi Türü ve Özellikleri
  Aidi, çöllerde v tehlike içinde yaşamaya alışkın olan bir köpek türüdür. Farklı yetkinlikleri ile insanlara her dönem dost olmuşlardır. Kökenleri Kuzey Afrika’ya dayanır. Türleri ilk olarak Sahra Çölünde ortaya çıkmıştır. Aidi, Atlas Dağlarında yaşayan bölge halkları tarafından sıklıkla yetiştirilmiştir.
 5. Ainu Türü ve Özellikleri
  Ainu, diğer ismi ile Hokaido, Japonya’ya özgü bir köpek cinsidir. 300 yıldan fazla geçmişe sahip olan bir köpek türüdür. En yayagın bulundu alan ise Hokaido Adası olarak bilinir. Köpeği diğer cinslerden ayıran özelliği tarihte koruma amaçlı kullanılmasıdır. Bekçi köpeği olarak da bilinene cins, tehlikelere karşı her daim hazırlıklı yapıya sahiptir.
 6. Airedale Terrier Türü ve Özellikleri
  Airedale Terrier, en büyük İngiliz teriyer cinsi olarak bilinir. Kendi sınıfındaki en iri ırk olması sebebi ile teriyer kralı ünvanını almıştır. Avcı köpeği olarak tercih edilirler. Irkın görüldüğü ilk tarih ise 1853 olarak bilinir. Yüzme yeteneği oldukça gelişmiştir.
 7. Alaskan Malamute Türü ve Özellikleri
  Alaskan Malamute, Alaskaya özgü işçi köpek ırkı olarak bilinir. İlk olarak Alaska’nın Kuzeybatısında yaşayan ve bir Eskimo halkı olan Mahlemut’lar tarafından kızakları çekmek için yetiştirilmişlerdir. Çocuklar ile olan sağlıklı bağları sebebi ile evde yetiştirmek için tercih edilirler.
 8. Alman Çoban Köpeği Türü ve Özellikleri
  Polis köpeği olarak da bilinen alman çoban köpeklerinin ırklarının saflaştırıldığı anavatanı, isminden de anlaşılacağı üzere Almanya’dır. Ülkemizde daha çok ” Alman Kurdu ” olarak tanımlanması aslında ırkın yanlış olarak temsil edilmesine neden olur. Yani bu ırkın doğru olarak telafuz şekli ” Alman Çoban Köpeği ” dir.Alman çoban köpekleri kendi türleri ile uyumlu şekilde yaşayabilirken başka köpek cinslerine de uyum sağlayabilirler. Özellikle çok agresif olan köpek cinsleriyle beraber bakılmamaları tavsiye edilir. Kendisi çok uyumlu olsada karşı tarafın anlık agresif hareketleri alman çoban köpeğinizin zarar görmesine neden olabilir.Her zaman dost canlısı davranan alman çoban köpekleri, sahibine karşı da uysal ve sevecen bir yapı sergiler. Yeri geldiği zaman sizinle beraber gülen eğlenen bir dost, yeri geldiği zaman da onu en zorlu görevlere hazırlayabileceğiniz bir öğrenci olurlar. Hayatları boyunca her davranıştan ve işten kendilerine öğrenim çıkarırlar. Kendi kendilerine bile eğitim gelişmelerini olağanüstü şekilde tamamlayabilirler.
 9. Amerikan Bulldog Türü ve Özellikleri
  Amerikan Bully olarak da adlandırılan Amerikan Bulldog cinsi köpekler, çaprazlama yöntemiyle laboratuvar ortamında üretilmiştir. Amerikan Bulldog cinsinin dış görünüşü, oldukça sert ve kaslıdır. Atletik ve kaslı vücudu, güçlü çenesi ve kaslı bacaklarıyla göze hitap eden Amerikan Bulldog, aile ortamında bakılmaya uygun cinsler arasındadır.Amerikan Bulldogun belirgin özellikleri arasında, kaslı vücut hatları ve iri kemikli yüzleri yer almaktadır. İlk bakışta saldırgan ve sert köpek cinslerinden olduğu düşünülen Amerikan Bulldog, bilinenin aksine oldukça dost canlısı ve sevecendir. Aile hayatına kolayca uyum sağlayan ve çocuklarla iyi geçinen Amerikan Bulldog cinsi köpekler, bahçe ortamında bakıma uygundur.
 10. Amerikan Cocker Spaniel Türü ve Özellikleri
  Aile köpeği olarak da bilinen Amerikan Cocker Spaniel, oldukça eğlenceli ve sevimlidir. Spainel köpek ırkından gelen Amerikan Cocker Spaniel, İspanyol asıllı köpek ırkları arasındadır. Ailelerin ve çiftlerin en fazla sahiplenmek istediği türlerden bir tanesi olan Amerikan Cocker Spaniel, avlanmada üstün yeteneklidir. Birden fazla hayvan bakmak isteyen kişiler, Amerikan Cocker Spaniel cinsi köpekleri kolaylıkla besleyebilirler.Çok fazla hareketli olmasa da oyunculuğu ve eğlenceli yanlarıyla kendini sevdirmeyi başarmaktadır. Farklı hayvanlarla arkadaş olmayı iyi bilen Amerikan Cocker Spanielinin belirgin özellikleri arasında, avcılığı, oyunculuğu ve dış görünümü yer almaktadır. Uzun kulaklı ve kıvırcık uzun tüylü kürkü, insanların dikkatini çekmektedir.
 11. Amerikan Pitbull Terrier Türü ve Özellikleri
  Sert ve kaslı görünümüyle dikkat çeken Amerikan Pitbull Terrier, bilinenin aksine oldukça nazik ve sevecen özelliktedir. Amerikan Pitbull Terrier, ayı ve boğalara karşı koruma amacıyla geliştirilen türler arasındadır. Amerikan Pitbull Terrier cinsi köpeklerin yarıştırıldığı çeşitli güreşler, 1835 yılından sonra yasaklanmıştır.Sert görünümünün aksine, sevecen ve nazik yapıya sahip olan Amerikan Pitbull Terrierin belirgin özellikleri arasında, kaslı yapısı, kısa bacakları ve kuvvetli gövdesi yer almaktadır. Normal cinslere göre güçlü ve ağır yapıdaki Amerikan Pitbull Terrier, sahibine oldukça bağlı ve sadıktır. Yanlış şekilde yetiştirilmesi durumunda, saldırgan tavırlar sergileyebilen Amerikan Pitbull Terrier, doğru şekilde yetiştirildiğinde ailesine ve çevresine sevecen yaklaşmaktadır.
 12. Avustralya Terrier Türü ve Özellikleri
  Avustralya Terrier bekçi köpeği olmasının yanı sıra yılan ya da fare gibi haşerelerin avlanmasında da tercih edilen bir türdür. Çok uzun yıllardır var olan bu ırk aslen İngiltere kökenine sahiptir.Çevik yapıları sayesinde yakın çevrede bulunan haşereler ile kolaylıkla mücadele edebilmektedirler. Bunun yanı sıra sevimli yapıları sayesinde aile köpeği olarak da çok sık tercih edildikleri bilinmektedir.Avustralya Terrier’in belirgin özellikleri iyi bir bekçi olarak kullanılmalarıdır. Bunun yanı sıra kedilerin yapmış olduğu fare avcılığını da kolaylıkla yapabilmektedirler. Boyut olarak da küçük olmaları nedeniyle hızlı hareket etmeleri mümkündür.Sürüngenlerle mücadelede de tercih edilmekte olan köpekler, aynı zamanda insanlar için sadık bir dost olarak uzun süreli ilişkiler kurabilmektedirler.
 13. Basenji Türü ve Özellikleri
  Afrika kökenli ırklardan biri olan Basenji, tüm dünyada yaygın olarak yetiştirilmektedir. Tazıya benzeyen vücut hatları, çok iyi iz sürmesine ve hızlı hareket edebilmesine olanak tanımaktadır. İz sürme konusunda üstün yeteneklere sahip olan Basenji, dünyada ilk evcilleştirilen köpek türleri arasında yer almaktadır.Kurtlarla genetik bağı olduğuna inanılan Basenjinin belirgin özellikleri arasında, haber vermede üstün yetenekleri yer almaktadır. Tek sefer havlaması ve ardından tamamen susmasıyla haber veren Basenji, bu hareketiyle tanınmaktadır. İz sürmede üstün yeteneklere sahip olan Basenji, avcılık, tarlaların korunması ve ambarlardaki haşerelerin yakalanması konusunda da etkili şekilde kullanılmaktadır.
 14. Basset Hound Türü ve Özellikleri
  Çocuklu ortamlarda beslemek için en ideal türlerden biri olan Basset Hound, farklı görünümüyle dikkat çekmektedir. Sosis köpek olarak adlandırılan ırklardan biri olan Basset Hound, uzun vücudunun yanı sıra, oldukça kısa ayaklara sahiptir. Diğer köpeklerle ve hayvanlarla da çok iyi geçinen Basset Hound, oldukça uysal ve cana yakın bir türdür.Basset Houndun belirgin özellikleri arasında, sosyal yapısı, cana yakın davranışları ve uysallığı yer almaktadır. Kulakları ve yüz derisi aşağı doğru sarkan Basset Hound cinsi, oldukça sevimlidir. Kulakları ve sırtı hassas olan Basset Hound, oldukça duygusal bakışlı gözlere sahiptir.
 15. Beagle Türü ve Özellikleri
  Kısa boyu ve sevimli görünümüyle dikkat çeken Beagle, oldukça yumuşak huylu ve sosyaldir. Şefkatli ve duygusal bakışlarıyla tanınan Beagle, aile ortamında bakılacak en ideal türler arasında yerini almaktadır. Hayvansal deneylerde kullanılarak katledilen Beagle, tazıgiller familyasına mensuptur. Köpek ırkları arasında en uyumlu ve anlayışlı ırklardan biri olan Beagle, aile köpeği arayanlar için uygun türler arasındadır.Beaglenin belirgin özellikleri arasında, masum bakışları, küçük yapısı, uzun kulakları ve cana yakın tavırları yer almaktadır. Beagle cinsi köpekler, çocuklarla ve diğer hayvanlarla çok iyi anlaşmaktadır. Çocukların bulunduğu ortamda neşe kaynağı olan Beagle cinsi köpekler, ortalama 13 ila 15 yıl arasında yaşamaktadır.
 16. Beauceron Türü ve Özellikleri
  İz sürme ve korumada üstün yeteneklere sahip olan Beauceron, oldukça atletik ve atılgandır. Sürüleri vahşi hayvanlardan koruması için kullanılan Beauceron, iz sürme, hayvanları avlama ve tehlikeleri hissetme konusunda profesyoneldir. İçgüdüsel olarak, tehlikeleri çok iyi hisseder ve korkusuzca saldırıya geçer. Korumacılık konusunda üstün yeteneklere sahip olan Beauceron, bahçeli alanlarda beslemek için ideal türler arasındadır.Beauceron belirgin özellikleri arasında, iz sürücülüğü, korumacılığı, tehlikeleri hissetmesi ve atletik vücudu yer almaktadır. Ortalama 5 yaşına kadar yaşayan Beauceron, cesareti ve korkusuzluğuyla tanınmıştır. Heybetli duruşu, atletik bacakları, ince burnu ve sivri kulaklarıyla, tam bir avcı ve iz sürücüdür.
 17. Bedlington Terrier Türü ve Özellikleri
  Farklı görünümüyle dikkatleri cezbeden ırklardan biri olan Bedlington Terrier, aile ortamında bakılacak en iyi türler arasındadır. Küçük hayvan yakalaması amacıyla kullanılmıştır. Kıvırcık tüyleri, dik kuyruğu, sevimli görüntüsü ve cana yakınlığıyla dikkat çeken Bedlington Terrier, çocuklar ve diğer insanlarla çok iyi anlaşmaktadır.Oldukça zeki ve yetenekli olan Bedlington Terrierin belirgin özellikleri arasında, dikkat çekici görünüşü, yüksek enerjisi ve cana yakınlığı yer almaktadır. Geçmişten bugüne sirklerde gösteri yapması ve haşereleri yakalaması için kullanılan Bedlington Terrier, oldukça atletik ve atılgan vücut hatlarına sahiptir. Dostları ve sahibiyle iyi anlaşan Bedlington Terrier, çocuklu ailelerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.
 18. Bergamasco Türü ve Özellikleri
  Bergamasco bir çoban köpeği türü olarak 14. Yüzyıl ve öncesinde farklı bölgelerde yaşamıştır. Genellikle dağlık alanlarda yaşamlarını sürdürmekte olan bu köpeklerin, günümüzde çok fazla sürü faaliyetleri yürütülmediği için ev köpeği olarak tercih edildiği bilinmektedir.Sürülerin kontrolünü sağlamakta oldukça başarılı bir köpek ırkı olmakla birlikte aynı zamanda güçlü bir yapıya da sahip olduğu için arama kurtarma ya da koruma hizmetlerinde de tercih edilen türler arasında yer aldıkları bilinmektedir.Bergamasco’nun belirgin özellikleri yoğun ve uzun tüyleri ile dikkat çekmesine rağmen en temel özelliği iyi bir çoban köpeği olmasıdır. Çalışkan bir köpek olarak verilen görevleri planlı bir biçimde sürdürebilmektedir.Bunun yanı sıra sosyal hayat içerisinde farklı koşullarda çok kolay bir biçimde yaşama becerilerine sahip oldukları bilinmektedir. Bu nedenle hem doğal yaşam içerisinde hem de ev şartları içerinde rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilmektedirler.Kürkleri kış şartları için koruyucu olurken aynı zamanda yaz mevsimi için de serin tutan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle hemen hemen her mevsim şartında rahatlıkla yaşayabilirler.
 19. Bichon Frise Türü ve Özellikleri
  Bichon Frise ırkı küçük köpekler arasında bulunan bir ırktır. Yaşı büyümesine rağmen boy olarak fazla büyüme göstermemekte, yaşamı boyunca sevimli halini korumaya devam etmekte olan köpekler arasında yer almaktadır.Bichon Frise’in belirgin özellikleri yüksek enerjili ve arkadaş olmayı seven olarak bilinmektedir. Hem diğer hayvanlarla hem de insanlarla yakın ilişkiler kurma eğilimindedirler. Bunun yanı sıra bakım veren kişiye de uzun süre sadık kalabilirler.Kendine güveni olan bir köpek ırkı olmasının yanı sıra eğitim sürecinde de itaatkar bir yapı sergileyerek doğru bir eğitim almaya açıktır. Erken dönemde verilen eğitimleri hayatı boyunca sürdürebilir.
 20. Bichon Havanese Türü ve Özellikleri
  Bichon Havanese yüksek enerjili ve oyun sever bir köpek olarak bilinmekte olup yavru köpek tercih edenler için iyi bir alternatiftir. Görüntüsü bakımından ilgi çeken sevimli bir yapısı olmasının yanı sıra karakteri de sosyal ilişkiler kurmaya açıktır.Bichon Havanese’nin belirgin özellikleri narin olmalarıdır. Çok yüksek sese karşı olumsuz davranış tepkileri verebilirler. Fakat yumuşak ses ile eğitim almak için de uygun oldukları bilinmektedir.Ev içerisindeki yaşama uygun yapıları vardır. Fakat erken dönemde çok sık havlama alışkanlığı edinmesi ev için uygun olma şartlarını olumsuz yönde değiştirebilir. Bu nedenle erken dönemde eğitim verilmeli ve evlerde bekçilik yapması da sağlanmalıdır.
 21. Boxer Türü ve Özellikleri
  Boxer Almanya tarafından farklı köpek ırklarının karıştırılması sonucu elde edilmiş olan bir çalışma köpeği türüdür. Günümüzde çalışma köpeği olmaktan ziyade ailelerle birlikte yaşamakta olan ev köpeği olarak karşımıza çıkmaktadır.Sinirli ve agresif bir yüz ifadesi olmasına rağmen karakter bakımından oldukça neşeli ve enerji dolu bir köpek ırkıdır. Hem insanlarla hem de hayvanlarla iyi ilişiler sürdürme becerileri bulunmaktadır.Bakım veren kişiye yönelik bir bağ kurarlar ve bu bağ sayesinde komut alırlar. Tüm bu özellikleri ile evde yaşarken herhangi bir zorluk çıkarmazlar fakat mutlaka sıkça egzersiz yaptırılması gereklidir.
 22. Brittany Türü ve Özellikleri
  Brittany Fransa bölgesinde avcılık alanında yüksek verim alabilmek için üretilmiş olan bu ırk, oldukça sevimli bir görüntüye sahiptir. Enerjik ve atılgan yapıları sayesinde insanlarla da iyi ilişkiler sürdürmekte olup dünyanın farklı ülkelerinde de rastlanmaktadır.Brittany’nin belirgin özellikleri güçlü ve çevik yapılarıdır. Avcılık amacıyla çoğaltılan bu köpeklerin kemik yapıları da çevik karakter için uyumlu hafifliktedir. Bu nedenle yalnızca avcılık alanında değil hareketli oyunlarda da oldukça başarılıdır.Oyun oynarken saklanan bir şeyin bulunması ya da atılan bir şeyin geri getirilmesi temalarından keyif alırlar. Özellikle açık ve geniş alanlarda sınırsız bir biçimde koşarak enerjilerini önemli ölçüde atarlar.
 23. Cardigan Welsh Corgi Türü ve Özellikleri
  Cardigan Welsh Corgi küçük köpek ırkları arasında evde yaşamak için en çok tercih edilen türlerden birisi olarak bilinmektedir. İnsanlarla ve çocuklarla çok uyumlu bir biçimde yaşamların sürdürebilirler.Enerjileri oldukça yüksektir. Fakat enerjilerini oyun yoluyla da atabildikleri için apartman dairesi içerisinde de rahatlıkla yaşayabilmeleri mümkündür. Boyutları küçük olmasına rağmen oldukça cesur hayvanlardır.Cardigan Welsh Corgi’nin belirgin özellikleri enerjik ve cesur olmalarıdır. Kendilerinden çok daha büyük köpeklere karşı hiç korkmadan karşı gelebilirler. Özellikle bu durum savunma yapmaları gereken durumlarda görülmektedir.Yaşam enerjileri çok yüksektir. Bu nedenle beraber yaşadıkları insanların da daha enerjik bir yaşam sürmelerine yardımcı oldukları için hem yalnız yaşayanlar hem de çocuklu aileler için iyi bir arkadaş oldukları bilinmektedir.
 24. Cavalier King Charles Spanieli Türü ve Özellikleri
  Cavalier King Charles Spanieli genel anlamda sempatikliği ile ön plana çıkan bir köpek türü olarak bilinmektedir. Hem farklı hayvan türleriyle hem de insanlarla iyi anlaştıkları için aile köpeği olarak anılırlar.Mutlu bir yapıları olduğu için beraber yaşadıkları kişilerin de mutlu olacakları şekilde sevecen yaklaşırlar. Bu sayede aile içerisinde olumlu bir atmosfer oluşmasını sağlarlar.Cavalier King Charles Spanieli’nin belirgin özellikleri arkadaş canlısı ve mutlu olmalarıdır. Enerjik yapıları olmasına rağmen ev içerisinde düzen bozucu bir biçimde davranmazlar.Eğitim almak için oldukça uygun bir yapıları vardır. Bakım verenlerine yönelik sadık olmalarının yanı sıra itaatkar oldukları için eğitim süreçleri kolay bir biçimde tamamlanmakta ve kazandıkları davranışları uyumlu bir biçimde sürdürmektedirler.
 25. Chihuahua Türü ve Özellikleri
  Chihuahua minik görüntüsüyle herkesin çok sevdiği bir köpek ırkı olarak bilinmektedir. Eğlenmeyi seven ve neşeli bir yapısı bulunmaktadır. Beraber yaşadıkları insana sıkı sıkıya bağlanır fakat aynı bağlılığı onlardan da görmek ister.Meksika bölgesinden dünyaya yayılmış olan bu köpek ırkı aynı zamanda oldukça çevik bir yapıya sahiptir. Keskin dişleri sayesinde küçük olmasına rağmen kolay bir biçimde kendini koruyabilmektedir.Chihuahua’nın belirgin özellikleri enerjik ve neşelidir. Bu özellikleri ile aile içerisinde yaşamaya çok uygundur. Çocuklarla da yetişkinlerle de uyum içerisinde yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Yalnızca günlük enerjilerini atmadıklarında daha inatçı olabilirler.Oyun oynamayı seven bir köpek ırkı olmasına rağmen çok fazla kızdırıldığında keskin dişlerini kullanabilir. Bu nedenle küçük çocuklar oynarken yanlarında bir yetişkin olması, oyunun yönlendirilmesi açısından oldukça önemlidir.
 26. Collie Türü ve Özellikleri
  Collie köpek ırkları içerisinde en uyumlu olan ırklardan birisi olmalarına rağmen sert davranışlar ile karşılaştıklarında daha aksi olabildikleri bilinmektedir. Bu nedenle her zaman nazik bir iletişim içerisinde olmak isterler.Bakım verenlerine oldukça sadık bir yapıları olduğu için tehlikeli herhangi bir durumla karşılaştıklarında koruyucu yanlarını ortaya çıkarmaktadırlar. Bu nedenle yabancılar ile ilk iletişim halinde daha tedbirli bir yaklaşımları vardır.Collie’nin belirgin özellikleri sakin ve uyumlu olmalarıdır. Bu sayede hemen her ortamda rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilirler. Çocuklarla ve yetişkinlerle oldukça iyi bir iletişim sürdürmeleri de bu özellikleri sayesinde olmaktadır.İtaat eğilimi olan köpekler oldukları için eğitim almaya uygun bir yapıları vardır. Fakat eğitim esnasında sert değil, disiplinli olmasına rağmen sevgi dolu bir iletişim biçiminin tercih edilmesi önerilmektedir.
 27. Dalmatian Türü ve Özellikleri
  Benekli görünümleriyle dikkat çeken Dalmatian, en çok tanınan köpek ırklarından bir tanesidir. Hafızası çok güçlü olan Dalmatian cinsi köpekler, koruma amacıyla tercih edilmektedir. Aile ortamında beslemek için ideal ve uyumlu bir tür olan Dalmatian köpekleri, kalabalık ortamlarda yaşamayı çok sever. İnsanları çok seven, cana yakın ve sevecen ırklardan biri olan Dalmatian cinsi köpekler, aile köpeği arayanlar için idealdir.Dalmatianın belirgin özellikleri arasında, beyaz üzerine siyah lekelerden oluşan benekli tüyleri yer almaktadır. Yapı itibariyle ince ve uzun bir vücuda sahip olan Dalmatian cinsi köpekler, sadece siyah beyaz renkte tüylere sahiptir. Oldukça sosyal, sevecen ve eğlenceli bir tür olan Dalmatian, ilk defa köpek bakacak kişilerin tercih etmesi gereken türlerden bir tanesidir.
 28. Golden Retriever Türü ve Özellikleri
  Uysallığı ve neşe dolu tavırlarıyla herkesin gönlüne giren Golden Retriever, dünyada en fazla bakılan ve tercih edilen türdür. Bilinen en uyumlu ve sevgi dolu köpek türü olan Golden Retriever, Amerika’nın en sevilen köpek türüdür. Eski zamanlardan beri varlığını sürdüren Golden Retriever, aile ve çocuklar için en uygun köpek türüdür.Golden Retrieverin belirgin özellikleri arasında, neşe dolu hareketleri, zekası, uysallığı ve arkadaş canlılığıyla tanınmaktadır. 1800’lü yıllarda ortaya çıkan Golden Retriever, sahibine karşı itaatkar olması ve insanlarla çok iyi geçinmesiyle popülerlik elde etmiştir. Görünüşüyle de dikkatleri üzerine çeken Golden Retriever, altın sarısı tüyleri sebebiyle bu adı almıştır.
 29. Hırvat Çoban Köpeği Türü ve Özellikleri
  Kurda benzeyen yüz hatları ve uzun kıvırcık tüyleriyle dikkat çeken Hırvat Çoban Köpeği, Slav ırkına mensup türlerden bir tanesidir. Orta boylu ırklar arasında yerini alan Hırvat Çoban Köpeği, orta boylu türlerin en küçüğü olarak değerlendirilmektedir. Tüm vücudu siyah tüylerden oluşan Hırvat Çoban Köpeği, Hırvatistan üzerinden dünyaya yayılmıştır.Hırvat Çoban Köpeğinin belirgin özellikleri arasında, üstün sürü gütme yetenekleri ve koruma iç güdüsü yer almaktadır. Görev alanını korumak için canını dahi ortaya koyabilen bu tür, koyunu andıran kürkü sayesinde sürü içerisinde ayırt edilmeyecektir. Sürüleri güderken ustaca hareket eden ve yorulmak bilmeyen Hırvat Çoban Köpeği, bekçilik ve koruma amacıyla tercih edilen eşsiz ırklardan bir tanesidir.
 30. Kangal Türü ve Özellikleri
  Kökeni Babil’e dayanan Kangal köpeği o dönemlerde özellikle savaşlarda ve avlarda kullanılmaktaydı. Günümüzde hala yaygın olan Kangal köpekleri çoban köpeği olarak da koruma amacıyla çoğaltılmıştır. Kangal köpekleri Anadolu’ya has bir köpek olması bakımından oldukça önemlidir.Avcı ve koruyucu olması Kangalın en belirgin özellikleri arasında ilk sırada yer alır. Aynı zamanda sürüyü toplamak için de kullanılan Kangallar çoban köpeği olarak da görev alırlar. Sahiplerine karşı çok sevgi dolu ve sadık olan Kangal köpekleri sürü halinde yaşamayı çok severler. Ortalama olarak 14 – 15 yıl yaşarlar. Sezgileri çok kuvvetli olduğundan iyi ve kötü insanları birbirlerinden ayırt edebilirler.
 31. Maltese Türü ve Özellikleri
  Maltese cinsi, dünyada en çok bilinen süs köpeklerindendir. Tüyleri bembeyaz ve minik görüntüsü ile sevecen bir yapıya sahiptir. Malta köpeği olarak da bilinen bu tür popüler ve gittikçe de popüleritesi artan bir türdür. En eski köpek ırkları grubuna giren Maltese’nin M.Ö 500’lü yıllarda görüldüğü bilinir.Maltese’nin belirgin özellikleri başta yüksek seviyedeki enerjiye sahip olmasıyla bilinir. İlk defa hayvan sahiplenecek olan birinin hiperaktif bir yapıya sahip olmasından dolayı bu türü alması çok yorucu olabilir. Küçük boyuttaki ırkların çoğu eğitim açısından çok zorlasa da bu tür doğru yöntemler kullanıldığı takdirde verimli sonuçlar verebilir. Sakin olmayan ve hareketli bir yapıya sahip olmasından dolayı kucak köpeği grubuna girmez.
 32. Minyatür Pinscher Türü ve Özellikleri
  Minyatür Pinscher sahibine karşı sadık, koruma içgüdüsü bir hayli gelişmiş ve cesur bir ırktır. Sahibine karşı çok bağlıdır. Bunların yanı sıra bu ırk çok fazla şımartılmamalıdır. Yaşam alanı bakımından ev onun için en uygun yerdir. Soğuktan haz etmeyen bu tür için ev içerisindeki aktiviteler günlük enerjisini atması için yeter.Minyatür Pinsher’ın belirgin özellikleri küçük ancak cesur olmasıdır. Oyunculuğu ile bilinen bu köpek aynı zamanda çok başarılı bir bekçi köpeği özelliğini alır. Küçük olmasına rağmen büyük bir köpek kadar cesurdur. Zeki ve estetik görüntüsü de görsel açıdan kendisini hoş kılar.
 33. Otterhound Türü ve Özellikleri
  Otterhound neşeli ve dost canlısı bir ırk olması ile tanınır. Asıl ününü su samuru tazısı olma özelliği ile kazanmıştır. Mükemmel bir yüzücü olsa da bazen çok gürültü yapabilmektedir. Tüyleri su geçirmez. Yorulmaları çok zor bir köpektir. İnsanlarla ve hayvanlarla iyi anlaşırlar.Otterhound belirgin özellikleri bataklık bölgelerinde su samuru avcılığı bakımından uzmanlaşmasıdır. Su altında ve yüzeyinde avını bulmak için yaptığı faaliyetlere bir köpeğe göre mükemmeldir. İskelet ve kas yapısı çok güçlüdür. Hem insanlarla arasının iyi olması hem de çok iyi bir işçi olması bakımından sevilir.
 34. Pomeranyalı Türü ve Özellikleri
  Pomeranyalı en küçük köpek ırkları arasında yer almaktadır. Boyutlarının küçüklüğü ile dikkat çekici bir özelliğe sahip olan bu köpek ırkı 13 ile 28 cm arasındadır. Boyutlarının küçüklüğü ortalama 2 ile 3,5 kg arasında olmasından bellidir. Boyutlarının küçüklüğünden ziyade suratlarının tatlılığı ile de ilgi çekici bir köpektir.Pomeranyalı belirgin özellikleri kendi ile aynı türde olan köpeklerle ve tanımadığı insanlara olan mesafeli haliyle dikkat çekmektedir. Tanımadığı insanlara karşı genellikle soğuk olur ve onlara yaklaşmaz. Sahibi tarafından sürekli ilgi bekleyen bu ırk ilgi bağımlısıdır. Oyuna düşkün olmasından dolayı eğitilebilirlik durumu pozitiftir. Eğlenceli bir yapıda olmalarından dolayı sürekli güler yüzlü bir hal içerisindedirler. Bu ırk aynı zamanda çok zeki olmalarıyla bilinir. Yaşları ilerledikçe ise daha olgun davranışlar sergilerler. Bu köpek tam bir kucak köpeğidir. Sahibine aşık olabilecek kadar bağlıdırlar. Kızgınlıkları ve gerginlikleri havlamalarıyla belli olur.
 35. Poodle (Minyatür Kaniş) Türü ve Özellikleri
  Poodle çoğu köpeğe göre daha kaliteli bir kürke ve akla sahiptir. Dış görünüşüne renk katan kürkü pelüş görünümünde bir hava katar. Küçük boydaki çoğu köpek ırkına göre daha uzun ve kalın bir burun yapısına sahiptir. Bazı Poodle sahipleri köpeklerinin burunlarının büyük gözükmemesi için burun bölgesinin yanlarındaki tüyleri kesmemektedirler. Kendi boyut grubuna göre olan köpekler içerisinde daha uzun ve kaslı bir bacak yapısına sahiptir.Poodle belirgin özellikleri en kaliteli tüylere ve kürke sahip olan hayvan ırklarından biri olmasıyla bilinir. Küçük boydaki köpek grupları arasında zekasıyla dikkat çeker. Kıvırcık tüylere sahip olması da uzun tüylü köpek grupları arasında farkını ortaya koyar. Tam bir ev köpeği olan Poodle sahibiyle uyumlu bir ilişki sürdürür.
 36. Pug Türü ve Özellikleri
  Pug ırkı köpekler küçük boyutları, surat şekilleri ve sevimlilikleri ile dikkat çekerler. Çocuklarla çok iyi anlaşan bu ırk ısırma ihtimalleri olmasına rağmen sahiplerine karşı çok tatlı ve sevecen davranırlar. Bu ırk bahçesiz bir evde de yaşayabilir sebebi ise çok hareket etmemeleri ve hantal bir fıtrata sahip olmalarıdır. Puglar apartmanda yaşamaya uygundur.Pug’un belirgin özellikleri en başta narin ve evde bakmaya uygun olmalarıdır. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalar sağlıkları ve psikolojileri için uygun değildir. Pug ırkı köpekler, bacakları düz ve kısa olan ancak güçlü olan köpeklerdir. Yüzlerinin buruşuk ve farklı yapısı onları yaşlı bir görüntüye sokar. Tüy dökme problemi mevsimden mevsime yaşanır.
 37. Puli Türü ve Özellikleri
  Puli dinamik bir çoban köpeğidir. Sahibine bir hayli bağlıdır fakat çocuklarla ve yabancılarla arası iyi değildir. Koruyucu bir mizaca sahip olan bu köpek sahibini üzecek ya da zarar verebilecek bir durumu hissettiği zaman huysuzlaşır ve saldırganlaşır.Pulinin belirgin özellikleri kesinlikle tüyleri ile belli olur. Tüyleri çok uzun ve doğuştan örgülü bir haldedir. Alt katmandaki tüyler üst katmandakilerle karışarak birbirine dolanır. Alt katmanlar yumuşak üst katman ise sert bir haldedir. Su geçirmez bir yapıya sahiptir.
 38. Rafeiro do Alentejo Türü ve Özellikleri
  Rafeiro do Alentejo sakin bir yapıda olmasına karşın çok güçlü, kendine güvenen ve dikkat çeken bir ırktır. Bu ırk sakin olmasına karşın bekçilik, korumalık ve izleme görevlerinde yer alır. Verilen görevlerin çoğunda başarı sağlarlar. Herhangi bir ev ortamı onların yaşamlarını sürdürmeleri için uygun değildir. Geniş düzlükler, çiftlik evleri ve açık hava ortamları onlar için uygundur. Korumacı bir yapıda oldukları için çocuklarla araları çok iyidir. Adeta çocuklara sahip çıkarlar. Diğer hayvanlarla anlaşmaları zordur.Rafeiro do Alentejonun belirgin özellikleri soğukkanlı, özgüvenli ve sakin bir mizaca sahip olmasıdır. Sağlam cüsseli bir ırk olup çenesi ve dişleri de çok güçlüdür. Hayvan severler tarafından bakışları ve gözleri çok sevecen bulunur. Korumacı özelliklerinden dolayı aileler tarafından işyerleri, çiftlik evleri hatta çocukları ona emanet edilebilir.
 39. Rhodesian Ridgeback Türü ve Özellikleri
  Rhodesian Ridgeback iri bir vücuda sahip olan adaleli bir tazı türüdür. Güçlü bir vücut sistemi dışında kuvvetli duyu ve koklama özelliğine sahiptir. Çene sistemi de oldukça güzel dizayn edilmiştir.Rhodesian Ridgeback belirgin özellikleri en başta av sırasında yırtıcı ve acımasız bir mizaca sahip olurken sahibinin, ailesinin ve sevdiklerinin yanında uslu ve sakin olmasıdır. Efendisine karşı itaatte kolay kolay kusur etmez. Dünya çapında iyi denebilecek bir köpek ırkıdır.
 40. Rottweiler Türü ve Özellikleri
  Rottweiler ırkı en başta gücü temsil eder. Doğru eğitmeyen insanların eline düştüğü zaman çok saldırgan ve agresif olduğu için insanlar üzerinde korku yaratmıştır. Rottweiler ırkının beslenmesi konusunda en önemli konu doğru düzgün bir şekilde eğitilmesidir. Özellikleri yetiştirilme biçimine göre yansır.Rottweiler belirgin özellikleri dominant, cesur ve kendinden emin olmasıdır. Sahibi doğru yetiştirdiği takdirde çok güvenilir ve dikkatli bir ırktır. İyi eğitilmediği durumlarda saldırgan olabilme ihtimali vardır. Kötü huylarından biri ise sosyalleştirilmediği takdirde saldırgan bir halde olmasıdır. Bekçilik, korumalık gibi görevleri başarılı bir şekilde sürdürür. Korumalık ve bekçilik içgüdüsü gelişmiş olduğu için bulunduğu alanı çok iyi koruyup sahibine olan bağlılığı sebebiyle onu sahiplenir. Hemen hemen çoğu iklimde yaşamını rahatlıkla sürdürür. Yaşam süresi ise ortalama 13 yıldır.
 41. Russian Spaniel Türü ve Özellikleri
  Russian Spaniel renkli tüyler, sevecen hali ve yaşam sevinci ile tanınan bir ırktır. Küçük boyutlu olan bu ırk sahibinin ona vermiş olduğu görevleri hakkıyla ve severek yerine getirir. Kararlı hali ve arkadaş canlısı oluşu onu mutlu eder. Düzeninin bozulmasından, alıştığı şeylerin bozulmasından asla hoşlanmaz. Yalnız kalmayı sevmez ve yalnız bırakıldığı zaman sahibine olan bağlılığından dolayı terk edildiğini zannedebilir.Russian Spainel belirgin özellikleri ortaya çıktığı coğrafya olan Rusya’da şekillenmiştir. Bu köpeğin kuyruğu soğuktan donmaması için kesilmiştir. Vücut yapısı oldukça güçlü bir köpek ırkıdır. Bu köpeğin en sağlam ve dayanıklı olan vücut bölümlerinden biri de göğüs yapısıdır. Göğüs yapısının kuvveti ile bilinir.
 42. Shih Tzu Türü ve Özellikleri
  Shih Tzu ırkı insanlar arasında çok sevgi gören köpek türlerinden biridir. Ufak boyutlarda olmasına rağmen boyutuna göre çok dayanıklıdır. Bu ırkın bakımı, beslenmesi ve vakit geçirmek çok zor olmasa da her köpekte olduğu gibi bu köpeğin de özel hususları vardır.Shih Tzu belirgin özellikleri uzun, sık ve yumuşak tüylere sahip olması ile kendini gösterir. Shih Tzu bir başka tabirle Aslan Köpeği olarak da bilinir. Çok sakin ve akıllı bir ırk olması ile köpek severler arasında bilinir. Eğitimi kolay bir ırktır. Günde birkaç kez dolaştırılması köpeğin yapısı için yeterlidir. Sadece sahibi değil çocuklarla ve yabancı insanlarla da anlaşabilme özelliğine sahiptir. En az hasta olan köpeklerden biridir. Isırma eylemi göstermez ancak zaman zaman sinirlendiğinde hırlayabilir ya da havlayabilir.
 43. Sokö (Sokak Köpeği) Türü ve Özellikleri
  Sokö (Sokak Köpeği) boyutları ve renkleri bakımından çeşitlilik gösterir. Sokak köpekleri olmalarından dolayı doğdukları andan itibaren zorlu şartlara alışıklardır. Değişen bir durum olarak kimisi insanlara karşı çok sevecen bir şekilde davranırken kimisi ise tedbirli davranabilir. Bu türlerin kimisi sokaklarda kimisi ise barınaklarda yaşar. Sokaktan sahiplenilenleri de vardır. Bu hayvanların yaşam standartları düşüktür ve çok sıkıntılıdır. Çoğu zaman sağlıklı mama ve su bulamadıkları için verilen zararlı yemekler birçok sağlık sorunu yaşamalarına sebep olabiliyor. Çok soğuk veya çok sıcak havalara maruz kalmaları da hayvanı hem psikolojik hem de fizyolojik olarak etkilemektedir. Bu durumların hepsi sağlıklarının bozulmasına neden oluyor.Sokö (Sokak Köpeği) belirgin özellikleri çomaz ve melez ırklar sınıfına girmesinden belli olur. Köpek ırkları gibi saf bir ırka mensup değillerdir. Ortak kişilik özelliklerinden biri kimisinin insanlara karşı çok yakın davranıyor olması iken kimisinin ürkek ya da tedbirli davranmasıdır. Yaşadıkları ortam, yedikleri besinler, maruz kaldıkları durumlar ve karşılaştıkları insanlar bakımından çoğu zaman ortak özelliklere sahiplerdir.
 44. Staffordshire Bull Terrier Türü ve Özellikleri
  Staffordshire Bull Terrier dövüş köpeği olması için ortaya çıkarılan bir köpek ırkıdır. Aradan geçen zaman diliminde bu özelliğinin dışına çıkarılmıştır. Vaktiyle dövüş köpeği olan bu köpek günümüzde çok sevecen ve neşeli bir yapıya sahiptir. Ufak yapıda olmasına karşın kaslı bir vücuda sahiptir. İngiliz kökenli olan bu ırk çenesinin çok güçlü olması ile nam salmıştır. Köpek ırkları arasında en hızlı olanlardan biridir. Sahibine karşı sınırsız bir itaat dürtüsü ve sevgi dolu kalbi vardır. Çoğu köpeğin aksine bu köpek çocuklar üstüne fazla gittiği zaman bile onlarla çok iyi anlaşır. Tüm bu özelliklerinin birleşimi sonucu mükemmel bir aile köpeği ortaya çıkar.Staffordshire Bull Terrier belirgin özellikleri çok hızlı olması, çocuklarla çok iyi anlaşması ve çenesinin çok güçlü olmasıdır. Bu kadar güçlü olmasına karşın insanlarla arası çok iyidir. İyi yetiştirildiği takdirde hem çok iyi koruyucu bir köpek hem de aile köpeği olur.
 45. Tatra Çoban Köpeği Türü ve Özellikleri
  Tatra Çoban Köpeği korumalık, bekçilik, çobanlık sıfatlarıyla yüzyıllardır varlığını sürdürmektedir. Bu özelliklerin yanında çok güçlü ve heybetli yapısından dolayı hayvancılık ve benzeri işlerle uğraşan insanlar tarafından tercih edilmektedir. Eğitimleri için zaman ayrılması ve sabırlı olmak gerekmektedir. Her bir konum yaklaşık 40-50 defa tekrar edilerek öğretilir. Bu ırkın sağlıklı ve huzurlu bir şekilde yaşamını sürdürmesi için geniş, ferah ve hayvanın rahatça dolaşabileceği ortamlar gerekir.Tatra Çoban Köpeğinin belirgin özellikleri sakin mizacıyla, akıllı olmasıyla ve özgürlüğüyle bilinir. Çok hassas yapıda olan bu ırk sahiplerine karşı çok sadık ve bağlıdırlar. Onlara verilebilecek olan ceza çok üzülmelerine ve sürekli ceza verilmesi takdirde depresyona bile girmelerine sebep olabilir. Bekçilik yaptığı zamanlarda görevini sessiz ve sakin bir şekilde sürdürüp etrafı sürekli gözlemler. Kolay kolay havlamaz. Geniş düzlükler, açık alanlar ve gezebileceği yerler onun tabiatına uygun olduğu için apartman hayatı kesinlikle ona göre değildir. Küçük yaştan itibaren eğitilip sosyalleştirilmeleri gerekir. Bu köpeği sahiplenecek kişiler tecrübeli olmalıdır.
 46. Vizsla Türü ve Özellikleri
  Vizsla çok akıllı köpek ırkları arasında yer alır. Bu köpekler çok akıllı oldukları için kolay bir şekilde eğitilirler ve ailelerine karşı duydukları büyük sevgi ve sadakat neticesinde sevilen ırklardan biridir. Bu ırk apartman dairesi için uygundur ancak bunun olması için gün içinde bir iki saat mutlaka yürüyüş yaptırılması gerekir. Bahçe, açık alan ve çiftlik evleri bu köpek için çok daha uygun mekanlardır.Vizslanın belirgin özellikleri en çok avcı olma özelliği ile dikkat çeker. Tazı olduğu için av kabiliyetleri ve avının peşinden gidip pes etmeme huyları çok meşhurdur. Avcı köpek oldukları için aynı zamanda yüksek koku alma duyuları vardır. Koku duyuları çok gelişmiştir. Bir diğer huyları da av konusunda inatçı ve mücadeleci bir yapıda olmalarıdır. Sahiplerine karşı ise naziklerdir. Emirleri kuşkusuz bir şekilde yerine getirirler. Çocuklarla iyi anlaşan ancak başka köpeklerle iyi anlaşamayan bir köpektir.
 47. Weimaraner Türü ve Özellikleri
  Weimaraner Tazısı yüksek seviyedeki koku alma duyusu ve bünyesinin sağlamlığı ile dikkat çekmektedir. Genel olarak sevecen bir karaktere ve nazik tavırlara sahip olsa da aile köpeği olarak tercih edilmemelidir. Aktif ve hareketli bir yaşam şartı oluşturabilecek olan evlerde, bölgelerde rahatlıkla yaşayabilir. Bu köpek tecrübeli köpek severler tarafından tercih edilmelidir.Weimaraner belirgin özellikleri zeka bakımından üstün olmasıdır. Zekası gözlerine yansıyacak kadar belirgindir. Orta boyuta sahip bir ırktır. Avcı bir köpek olan Weimaranerin çok iyi bir avcı olmasının sebebi inatçı olmasından dolayıdır. İnatçılık özelliğini av sırasında kullandığı için kolay kolay pes etmez ve yorulmaz. Aynı zamanda av konusunda kaba bir yapıya sahip olduğu için avına acımaz. Görev sırasında bu kadar hırçın olmasına rağmen sahibine karşı çok iyi huylu ve duygusaldır. Sahibinin etrafında terbiyesinden ödün vermez ve duygularını ona belli eder. Ev dışında, çiftliklerde ve açık alanlarda yaşayabilecek bir yapıdadır.
 48. West Highland White Terrier Türü ve Özellikleri
  West Highland White Terrier küçük boyutuna rağmen aktifliğini daima sürdüren ve dayanıklı olmasıyla bilinen bir ırktır. Boyutuna bakıldığında beklenenin aksine kendine çok güvenen özgüven sahibi bir ırktır. Terrier türlerinden olan bu ırk özgürlüğüne çok düşkün bir hayvandır. Tam bir aile köpeğidir. Aile köpeği olmasının en önemli sebebi sadakatidir ancak bunun yanında bir diğer neden de zekasının yüksek olmasından dolayıdır. Sürekli hareketli ve dayanaklı olduğu için sağlam bir yapıya sahiptir. Çok çalışkan olmasıyla da bilinir. Çok çalışkan olmasının ve güçlü olmasının sebebi geçmişte fare avlamak için kullanılmasıdır. İşçi bir köpek de denebilir.West Highland White Terrierin belirgin özellikleri yorulmak bilmeyen ve güçlü bir bünyeye sahip olması ile dünyaya ün salmıştır. Yüzünde zeki bir ifade taşıması ile dikkat çeker. Refleksleri çok yüksek olan bu köpek çok dikkatli yapısı ve olan her şeye anlık tepki vermesiyle de bilinir.
 49. Whippet Türü ve Özellikleri
  Whippet kökeni İngiltere bölgesine dayanan bir köpek ırkıdır. İtalyan Tazısının, Terierin ve Greyhound ırkının melezlenmesi sonucu üretilmiş bir türdür. Çok hızlı olan bu ırk saatte yaklaşık olarak 60 km hıza ulaşmaktadır. Bu ırk uzun koşularda bu yüksek hızını korumasa da kısa süreli koşularda oldukça yeteneklidir. İşçi sınıfına giren bu köpek ırkı yarışlarda da geleneksel bir şekilde kullanılmaya başlamıştır.Whippet belirgin özellikleri hemen hemen çoğu yerde mutlu olması ile bilinir. Yarışlarda çok hareketli ve yorulmayan bir yapısı vardır. Evde insanlarla çok iyi iletişim kurar ve kolaylıkla geçinir. Sahibini kolay kolay üzmeyen bir yapıya sahiptir. Uysal, sevecen ve sakin köpekler olması sebebiyle çok iyi bir refakatçi ve harika atletlerdir. Günümüzde dünyada gözleriyle en iyi iz sürebilen hayvanlardan biridir. Gözleriyle iyi bir şekilde iz sürebilmesinin sebebi reflekslerinin yüksek olmasıdır. Narin bir görünüme sahip olmasına rağmen güçlü, sabırlı, ve enerjisi yüksek bir köpektir.
 50. Wirehaired Pointing Griffon Türü ve Özellikleri
  Wirehaired Pointing Griffon tam bir av köpeğidir. Avlanma, avcılara birçok görev ile yardımcı olma ve iz sürme gibi konularda çok başarılı olan köpek ırklarından biridir. Bu ırka kısaca WPG de denmektedir. Bu köpek ırkı büyük aileler için tavsiye edilir. Büyük aileler için yoldaş olacak olan bu ırk erken yaşta doğru yöntemler kullanılarak eğitildiği takdirde aile üyelerinin hepsine karşı sadık ve saygılı olacaktır. Ortalama olarak 12 ile 14 yıl arasında bir ömre sahiptir.Wirehaired Pointing Griffon belirgin özellikleri avcılar ve köpek camiasında dikkat çeker. Çok başarılı bir av köpeğidir. Avcılar arasında en iyi av köpeği olduğunu söyleyenler bile vardır. Avcı olmasının yanında çok mutlu ve sevecen yapıya sahip bir ırktır. Aile içerisinde beslemeye de uygun olan bir türdür. Olumlu yanlarının tam tersine hasta olmaya çok meyilli bir fizyolojik yapısı vardır. Aileler için uygundur ancak çok hareketli olan bu köpek tempoya ayak uyduracak kişiler için uygundur. Günlük egzersiz ihtiyacının fazla olması da bu hareketli yapısından dolayıdır. Koruma köpeği olma özelliği ise sevecen yapısından dolayı imkansıza yakındır. Çok az tüy döken bir köpek olduğu için tüy sorunu yaşamak istemeyen kişiler için uygundur.
 51. Yorkshire Terrier Türü ve Özellikleri
  Yorkshire Terrier küçük köpek grupları içerisinde ve kendi içerisinde her zaman için farklı özellikler sergileyen bir ırktır. Küçük boyutuna rağmen koruma içgüdülerine sahip olması sebebiyle sahibini aşırı şekilde korumak ister. Dünyada en çok beslenen köpek ırklarından biridir. İnsanlara karşı sonsuz bir güvene sahiptir. İnsanlara olan bu yakınlığından dolayı hem normal ev yaşantısına hem de apartman yaşantısına çok uygundur. Aynı zamanda sahibini hayatının merkezi haline sokar.Yorkshire Terrierin belirgin özellikleri en cesur ve enerjik köpeklerden biri olmasıdır. En sevgi dolu köpek ırkı olmaları da köpek severler tarafından bilinir. Güzelliği ve görünüşü de küçük grup köpek ırklarının çoğundaki gibi bu ırkta vardır. Sadık olmaları da sahiplerini üzmemelerine neden olur.Kaynak: MİLLİYET 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir