Köpekler renkleri algılayabiliyor…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

hayvanlar6-1Köpeklerin sadece siyah-beyaz görebildiği yaygın bir yanılgı. Köpekler de, çoğu memeli gibi, iki tip renk almasına sahipler (insanlarda ise üç tip bulunuyor)

Bu almaçlar, ışığın farklı dalga boylarına (renklere) karşı farklı hassasiyetlere sahip. Her bir dalga boyunun farklı özelliklerini algılayıp birleştirerek, farklı renk ve tonları algılayabiliyoruz.

Ancak köpeklerde iki almaç bulunduğundan renk algıları bizimkinden kısıtlı. İnsan gözü ışığı kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor tayfında algılayabilirken, köpekler grimsi kahverengi, koyu sarı, açık sarı, grimsi sarı, açık mavi, koyu mavi şeklinde algılayabiliyor.
Dolayısıyla köpeklerin nesneleri renklerine değil, parlaklıklarına göre ayırt ettiği düşünülüyordu.

Ancak yeni bir çalışma, bunun da doğru olmadığını gösteriyor.
Koyu sarı, açık yeşil, açık sarı, koyu mavi ve açık mavi renklerinde kağıtlar kullanarak yaptıkları deneyde köpeklerin bu kağıtları renklerine göre mi koyuluk açıklıklarına göre mi ayırdıklarını anlamak isteyen araştırmacılar, önce hem farklı renkte hem de farklı tonda (koyu sarı-açık mavi veya açık sarı-koyu mavi gibi) iki kağıdı, içinde çiğ et bulunan mama kutularının önüne koydu.

Bu kutulardan biri kilitli, diğeri ulaşılabilirdi. Araştırmacılar her seferinde kilitli olan ve olmayan kutunun önüne aynı kağıdı koydular. Böylece kağıda bakarak doğru kutuyu bulmayı öğrenen köpeklerle deneyin ikinci aşamasına geçildi.

Bu kez işin içine yeni kağıtlar girdi. Örneğin önünde koyu sarı kağıdın bulunduğu kutunun içinde et olduğunu ve kilitli olmadığını öğrenen bir köpeğe bu kez önünde koyu mavi ve açık sarı kağıtlar bulunan kutular sunuldu. Araştırmacılar köpeğin, açıklık-koyuluğa göre kodlama yapmışsa koyu mavi kağıtlı kutuya, renge göre yapmışsa açık sarı kağıtlı kutuya gideceğini düşündü.

Köpeklerin yüzde 70’inin tercihlerini renge dayalı yaptıkları görüldü. Deney az sayıda ve birbirinden farklı cinslerden oluşan bir grup köpekle yapılmış olsa da gelecek çalışmalarla bulgular test edilecek. Eğer bu bulgular desteklenirse, sadece parlaklığa dayalı köpek eğitiminde yöntemlerin gözden geçirilmesi gerekecek.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 3 =

Yeniler

Köşe Yazıları