Küçük Dostlarımız…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

176_www_konyaveteriner_net_kedi_kopek

Bu yazımda sizlere, yaşamımıza dâhil etmeyi düşündüğümüz küçük dostlarımızı edinirken dikkat etmemiz gereken noktaları ve aldıktan sonraki bakımlarını nasıl yapmamız gerektiği ile ilgili bilgi vermek istedim.

Sevgili okuyucular, öncelikle sizleri sevgi ile selamlıyorum. Bilindiği gibi yaz tatili döneminde küçük çocukların çoğu ailelerine, evde beslenebilen bizlerin de “Pet” dediğimiz ev hayvanlarından aldırmaya çalışırlar. Ebeveynler almamak için çırpınsa da bir şekilde okul dönemlerinde verdikleri sözleri tutmak uğruna almayı kabul ederler. Bizler, yani veteriner hekimler, çocukların sağlıklı büyümeleri için evde mutlaka bir ev hayvanı (Pet) ile birlikte, hayvanın tüm sorumluluğunu alarak büyümelerini öneririz.Çünkü sevgi ile büyüyen çocuklar, kişilik ve ruh yapıları bakımından son derece sağlıklı birer birey olarak büyüyorlar. Ancak birçoğu pet alırken kendi yaşam şartlarını göz önünde tutmadan, bakabileceği petlerden farklı bir pet aldıklarında korkunç bir döneme giriyor ve aldığı peti bir dönem sonra sorun olarak görerek, ondan kurtulma yollarını aramaya başlıyorlar.

İnanın bu gibi olaylarla çok sık karşılaşıyoruz. Alınan petleri, insanlar ya başkalarına veriyorlar veya o güzelim evde bakılmaları gereken petleri sokaklara atabiliyorlar. Tabii ki bu tip olaylar yaşanırken petlerin psikolojisini düşünmedikleri bir gerçek. Yuva buldum diye sevinen ve tüm düzeninin sahiplenen ailenin düzenine göre kuran sevimli yavrucaklar bir müddet sonra başkalarına sahiplendirilince veya sokağa atılınca korkunç bir depresyona girerek hayatları boyunca ürkek, tutarsız, kimisi saldırgan, kimisi asosyal birer ev hayvanı haline geliyorlar ya da zorunluluktan sokak şartlarına ayak uydurmaya çalışıyorlar. Bu negatif koşullarda bazıları sakatlanıyor, bazıları ise hastalanıp ölebiliyorlar. Onun içindir ki sizlerle ortalama 15 yıl yaşayacak ve ailenin bir ferdi gibi olacak pet’i alırken evinizin büyüklüğü, pet’e ayıracağınız alanların varlığı, ev düzeniniz, iş hayatınız ve o pet’e ayıracak zamanınızı düşünüp hareket etmeniz daha doğru olacaktır. Örneğin küçük evlerde oturan veya apartmanlarda oturan ailelerin bir bahçe köpeği almalarının uygun bir davranış olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle evde köpek bakmak isteyen ailelerin, evlerinde köpeğin yemek yeme alanı ve uyuma alanını sağlamaları gerekir. Ayrıca tuvalet içinde her gün en az iki defa dışarıya çıkartılıp gezdirilmesi için zamanlarının olması gerekiyor. Köpeğin gezdirilmesine zaman ayıramayan kişilerin köpek almaları veya çocuklar gezdirir diyip köpek almak, genel olarak yanlış bir yoldur. Çünkü genellikle çocuklar köpeği aldırır ama ebeveynler bakar, gezdirir, bu hep böyle olmuştur. Bu gibi ailelerin evlere kedi veya kuş almaları daha sağlıklı olur. Bunun tam tersini düşünecek olursak bahçeli bir evde oturan ailelerin bahçeye evde bakılması gereken birterrier veya kaniş alıp bahçeye atması da uygun değildir.

Tüm bunları düşünüp bir pet almaya karar veren ailelerin dikkat etmesi gereken hususlara gelince; evin içine bir köpek alacak aile eğer yavru bir köpek almayı düşünüyorsa, sağlıklı bir anneden doğan bir yavruyu tercih etmelerini ve eve almadan önce bir veteriner hekime kontrole götürmelerini öneriyoruz. Çünkü birçok yavruda anneden geçebilen ve insanlara bulaşabilen parazitlerin olabileceğini unutmamak gereklidir ve alınan yavruların öncelikle parazit kontrollerinin yapılıp aşı programların oluşturulması ve bir an önce aşılanması uygun olacaktır. Evlerinde bu canlılar için en az 3 özel yer ayrılmalıdır. Bunlar, yaşam alanı, yemek alanı ve tuvaletlerini yapmak için gerekli alan. Aşıları bitmemiş yavrucakları dışarı çıkaramayacakları için evlerde geçici bir tuvalet alanı gereklidir. Köpekler yemek yedikleri alanlarda ve yaşam alanlarında, tuvaletlerini yapmayı istemezler. Tuvalet yerine alıştırabilmek için mamaları ve suları mutlaka saatli verilmeli, önlerinde bırakılmamalıdır. Bunun nedeni ise, yavru köpeklerin yemekten hemen sonra tuvalet ihtiyacı duyması ve önlerinde yemekleri sürekli durursa, sürekli yemek yeme ve tuvalet yapma ihtiyacı duymaları, tuvalet eğitimi vermenin mümkün olmayacağı açıktır. Bahçeli bir eve bekçilik anlamında köpek almayı düşünenlerin barınaklara terk edilmiş yavrulardan evlerine ve amaçlarına uygun bir köpek almalarını öneririm. Hem sokaktan bir köpek kurtarmış olacakları gibi verecekleri eğitimle çok iyi bir bekçi köpeği yetiştirebilirler. Bahçe köpekleri için de öncelikle bir hekime götürüp parazit kontrollerinin ve aşı programlarının yapılması ve aşıları bitene kadar da bahçelerinde korunaklı bir şekilde bakmaları gerekir. Saygı, sevgi ve selamlarımla.

İbrahim Gülen Veteriner Hekim www.timkoder.org Temmuz – Eylül 2013 / Sayı 22 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 5 =

Yeniler

Köşe Yazıları