Şah kartalı “Alpaslan”, özgürlüğüne kavuştu

Şah kartalı “Alpaslan”, özgürlüğüne kavuştu

kartalAnkara Büyükşehir Belediyesi Sincan Evcil Hayvanlar Parkı’nın geçici misafiri şah kartalı “Alpaslan”, doğal yaşam alanına bırakıldı.
Ormanlık alanda yaklaşık 9 ay önce Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü elemanları tarafından yaralı olarak bulunan yetişkin şah kartalının ilk tedavisi, Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde yapıldı. Kartal, daha sonra rehabilitasyon için Büyükşehir Belediyesi Sincan Evcil Hayvanlar Parkı’na getirildi. Anadolu’da yaşayan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan endemik bir türün temsilcisi yaralı şah kartalı, Sincan Evcil Hayvanlar Parkı’nda veteriner kontrolünde özenle tedavi ve rehabilite sürecinden geçirildi. Tedavi sürecinde heybetli duruşu ve zapt edilemeyen yapısıyla parktaki veterinerler, bakıcılar ve görevlilerin gözbebeği haline gelen kartala “Alpaslan” ismi verildi. Parkta kendisine tahsis edilen geniş bir mekanda rehabilitasyon çalışmasına olumlu cevap veren, bakıcılarının nezaretinde uçma denemeleri gerçekleştirilen Alpaslan’ın veteriner raporuyla sağlığına kavuştuğunun belirlenmesi üzerine özgürlük zamanının geldiğini karar verildi.
Alpaslan’ın tedavi ve rehabilitasyon sürecinde önemli katkısı bulunan Sincan Evcil Hayvanlar Parkı Veterineri Sibel Özdar, 9 ay önce parka getirildiğinde kartalın kanadından yaralı olduğunu ve uçamadığını söyledi. Özdar, “Yaralı ve sağlıksız durumda gelen kartalı parkımızda misafir ettik, uzunca süren bir tedavi ve rehabilitasyon sürecinden geçirdik. Kartalın şu anda sağlık durumu gayet iyi ve kendi doğal yaşam alanında hayatını sürdürmeye hazır. Biz de görevimizi yapmanın mutluluğuyla kartalımızı özgürlüğüne kavuşturuyoruz” dedi.
Veteriner nezaretinde bakıcıları tarafından kafese yerleştirilen Alpaslan, Sincan Mülk köyü yakınlarında doğaya bırakıldı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.