Saraybosnalılar Başıboş Köpeklerden Şikayetçi…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

sokak-kopekleri_38288Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, başıboş köpekler halk sağlığını tehdit ediyor. 
Saraybosna sokaklarında 11 bin başıboş köpek bulunuyor. 
Sağlık kontrolleri yapılmadığı için halk sağlığı açısından tehdit oluşturan başıboş köpekler, kent sakinlerini ve turistleri tedirgin ediyor. 
Saraybosna’nın yanı sıra Bosna-Hersek’in diğer kentlerinde de vatandaşlar, başıboş köpeklerin sayısının hızla artmasından ve insanlara saldırmasından şikayet ediyor. 
Bu arada, sokak köpeklerinin saldırılarına sadece insanlar değil, evcil hayvanlar da uğruyor.
Sokak köpekleri, bir süre önce kentteki hayvanat bahçesinde barınan kangurulardan bazılarını telef etmişti. Köpeklerin saldırısına uğrayan Dimşa Tomaniç, sokak köpeklerinin saldırısına uğradığını ve tedavi görmek zorunda kaldığını anlattı. 
Tomaniç, tüm sokak köpeklerinin bir yere kapatılması gerektiğini belirtti. 
Kent sakinlerinden Semir Yukiç, sokak köpeklerinin kentin en büyük sorunlarından biri olduğunu ve acilen çözülmesi gerektiğini söyledi. 
“Kimi zaman caddelerde araçtan çok sokak köpeği görüyoruz” diyen Yukiç, ilgili makamların soruna bir an önce çözüm bulmasını ve Saraybosna’nın yeniden eski günlerine dönmesini arzuladığını ifade etti. 
Saraybosna Hastanesi Acil Servis Doktoru Rujitsa Mitiç, başıboş köpek saldırıları nedeniyle yılbaşından itibaren 201 kişinin acil serviste tedavi edildiğini belirtti. Mitiç, geçen yıl ise aynı nedenle bine yakın vatandaşın hastaneye geldiğini ifade etti. SARAYBOSNA (AA)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − 1 =

Yeniler

Köşe Yazıları