Siz yaza hazırsınız ya dostunuz hazır mı?..

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

31-08-2012 12-58-33detayTıpkı insanlar gibi köpeklerin de yaz aylarında beslenme diyetlerinin hafif olmasına dikkat edilmeli, yüksek kalori ve proteinli besin kaynaklarından uzak durulmalıdır. 

Uzun tüy yapısına sahip olan dostlarımızın yaz aylarında tıraş edilmesini çok doğru bulmuyorum. Çünkü tüyler köpeği soğuktan koruduğu kadar zararlı ultraviyole ışınlardan da korur. 
Evinizin ya da bahçenizin yaz bakımını yaparken bahçe zararlıları ve haşerelere karşı ilaçlama olgusuna çok dikkat edin. Çünkü bu tip ilaçlar birçok köpek için de toksik etkilidir. 

Köpeğinizle birlikte gittiğiniz tatil beldesinde bulunan veteriner klinik ya da hastanelerin telefon numaralarını önceden edinin. 
Batı ve güney sahil bölgelerinde görülen bazı epidemik hastalıklara karşı köpeğinizin aşılarını eksiksiz olarak yaptırın. 
Sıcakla birlikte ortaya çıkan pire ve kenelere karşı dostunuzu ilaçlamayı unutmayın. 

Köpekler içgüdüsel olarak yüzmeyi bilirler ancak yoruldukları takdirde boğulma tehlikeleri vardır. Köpeğinizle yüzmek için dalgalı havalan tercih etmeyin ve yüzme sonrası onları durulamayı unutmayın. Zira tuzlu su ve güneş tüylerine zarar verecektir. 
Tatil yerlerinde karşılaşabileceğiniz kaza ve acil durumlar için köpeğinizin ilk yardım çantasını yanınıza almayı unutmayın. 
Sıcak havalarda suyunun içine birkaç parça buz atarak dostumuzu serinletebiliriz. 
Araba yolculuğunda ya da yazlık evlerde köpeğinizi klimaya direkt olarak maruz bırakmayınız, bu olgu köpeklerde ciddi solunum yolu hastalıklarına sebep olabilir. 

Köpeğinizin egzersiz ve gezintilerinde yazın sık karşılaşılan pisipisi otlarından uzak durun ve gezinti sonrası parmak aralarını ve kulaklarını bu otlardan temizleyin. Bu otlar ciddi enjeksiyonlara sebep olabilir. 
Dostunuzla birlikte sağlıklı, mutlu ve güzel bir tatil dilerim… 
Ankara Canine College Veteriner Hekim ve Köpek Eğitim Uzmanı Tarkan ÖZVARDAR 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + nineteen =

Yeniler

Köşe Yazıları