“Sokakta Canım Var”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Edirne’de lise öğrencisi Oğuzhan Berke Efe, sokak hayvanlarının düzenli beslenmesine katkıda bulunmak için mama kaplarının yerlerini gösteren “Sokakta Canım Var” mobil uygulamasını tasarladı

Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersindeki değerler eğitimi çalışmaları kapsamında, sokak hayvanlarını koruma ve yaşamlarını kolaylaştırma amacıyla bazı icatlar yaptılar veya geliştirdiler.

Bu kapsamda Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Bölümü 12. sınıf öğrencisi Oğuzhan Berke Efe de kentin farklı noktalarına konulan mama kaplarının yerini gösteren ve mama bağışının alınabildiği bir mobil uygulama tasarladı.

Test aşamasında olan ve yakın zamanda kullanıma girecek olan uygulama sayesinde mama dağıtımı yapmak isteyenler telefonlarına indirecekleri uygulamayla kapların bulunduğu yere ulaşabilecek.

Sokak hayvanlarının yaşamlarını kolaylaştırmak için çalıştıklarını belirten Efe, “Okulumuzda sokak hayvanları için mama ve su kapları hazırlandı. Ben de bu kapların yerini gösteren bir yazılımla bu projeye destek olmak istedim. Uygulamanın içine mama bağışı, duyuru ve sokak hayvanlarıyla ilgili paylaşımların yapıldığı alanlar ekledim. İçerisinde çok güzel uygulamalar mevcut.” dedi.

 Oğuzhan Berke Efe (AA)

Okul Müdürü Tolga Ünal ise sokak hayvanları için başlatılan projenin, hazırlanan yazılımla taçlandığını ifade etti.

Öğrenci ve öğretmenlerin sokak hayvanlarına duyarlı çalışmalar yaptığını vurgulayan Ünal, “Bu uygulamayla mama kaplarının yeri haritada açıkça görülüyor. Yazılımda birçok eklenti var. Öğrencimizi tebrik ediyorum.” dedi.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Halit Karga da öğrencilere sevgi, saygı ve sorumluluk gibi değerleri benimsetmeye çalıştıklarını, sokak hayvanlarına da ellerinden gelen destekleri verdiklerini dile getirdi.

Kaynak: Habertürk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 5 =

Yeniler

Köşe Yazıları