Tarım Meslek Lisesi’nde hayvanlar ücretsiz muayene ediliyor…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

 

26160537_hayvan Tarım Meslek Lisesi’nde hayvanlar ücretsiz muayene ediliyor… O Türkiye’nin ilk tarım liselerinden biri olma özelliği taşıyan Konya Tarım Lisesi ilk 1967’de Tarım Bakanlığı bünyesinde öğretim hayatına başlamış.
öğrencilere teorik bilginin yanı sıra uygulamalı eğitim de verdiklerini anlatan Okul Müdürü Mustafa Şimşir, veterinerin 60-70 TL karşılığında yaptığı muayene hizmetinin okulda ücretsiz olarak yapıldığını dile getiriyor. Şimşir, bir yandan öğrencilere eğitim verirken diğer yandan da bir kamu hizmeti gerçekleştirdiklerini aktarıyor.
Konya Tarım Lisesi’nde Hayvan Sağılı, Gıda Teknolojisi ve Laboratuar Hizmetleri olmak üzere 3 bölüm bulunuyor. Türkiye’nin ilk tarım liselerinden biri olma özelliği taşıyan Konya Tarım Lisesi ilk 1967’de Tanın Bakanlığı bünyesinde öğretim hayatına başlamış. Bakanlığın ara eleman ihtiyacını 2006’ya kadar karşılayan tanm meslek lisesi 2006 yılında Milli Eğitim Bakardığı’na bağlanmış.
HAYVAN AMBULANSIYLA HAYVANI OKULA GÖTÜRÜYORUZ Okul, bir yandan öğrencilere eğitim verirken diğer yandan da hayvanlan rahatsızlanan vatandaşlara ücretsiz muayene hizmeti sunuyor. Konya Tarım Lisesi’nde Matematik, Fizik, Türkçe gibi alanların yanı sıra 8 tane de veteriner hekim öğretmen olarak çalışıyor. Öğrencilere teorik bilginin yanı sıra uygulamalı eğitim de verdiklerini anlatan Okul Müdürü Mustafa Şimşir, piyasada birveterinerin 60-70 TL karşılığında yaptığı muayene hizmetinin okulda ücretsiz olarak verildiğini dile getiriyor. Şimşir, bir yandan öğrencilere eğitim verirken diğer yandan da bu şekilde bir kamu hizmeti gerçekleştirdiklerini aktanyor. Vatandaşlann zaman zaman hastalanan evcil hayvanlarım okula getirdiklerini aktaran Okul Müdürü Şimşir “Elimizde hayvanın hastalığı ile alakalı ilaç varsa ücretsiz yapıyoruz. Dışanda bir veterinerin 6070 TL’ye yaptığı muayene okulumuzda ücretsiz olarak yapılıyor. Mandırada bir hayvanın laboratuarda müdahale görmesi gerekiyorsa okulumuzun hayvan ambulansıyla hayvanı oradan alıp okula götürüyoruz.” diyor.
Türkiye’nin yalnızca 7 okulda bulunan Hayvan Sağlığı bölümü Konya Taıım Lisesi’nde de bulunuyor. Bölüm öğrencileri, hayvanların yakalanacağı hastalıklar ve bu hastalıklarla mücadele yöntemlerini öğreniyor. Mezun olan öğrencilerimiz veteriner teknisyen ünvanı ile okulu bitiriyor. Gıda Teknolojileri alanının bir çok çeşidi bulunduğu aktaran Okul Müdürü Mustafa Şimşir, okulda kontrolü üzerine eğitim verildiğini aktanyor. Bu bölümün öğrencileri gıda denerimi, gıdaların korunması konularında eğitim alıyor. Laboratuar hizmetleri bölümünde ise öğrenciler toprak analizi, yaprak analizi gibi konularda yetiştiriliyor.
UYGULAMALI EĞİTİM İŞLETMELERDE VERİLİYOR Tanm Meslek Lisesi’nde öğrencilere teorik bilginin yanı sıra uygulamalı eğitim de veriliyor.
Mesleki uygulamalar kadavralar üzerinde yapılırken işletme eğitimleri ise çeşitli firmalarda gerçekleştiriliyor. Okul Müdürü Mustafa Şimşir, öğrencilerin son sınıfta geldiklerinde okulun veteriner hekim hocaları eşliğinde et ürünleri yapan firmalara giderek işletme eğitimlerini aldıklarını aktanyor. Okul Müdürü Şimşir “Öğrencilerimiz Konya’da et üretimi yapan firmaların kesim merkezlerine gidiyor. Burada kesime hazırlanan hayvan üzerinde gerekli müdahaleleri öğreniyor. Mesela Sünni tohumlamanın nasıl yapıldığını uygulamalı olarak öğreniyor.” şeklinde konuştu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight − seven =

Yeniler

Köşe Yazıları