Kedi ve Köpeklerde Mama Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Günümüzde evcil hayvan bakımı giderek artmaktadır. Bu durumda beraberinde evcil dostlarımız için kullanacağımız mama seçiminin önemini bizlere hatırlatmaktadır. Bu yazımızla beraber kedi ve köpek dostlarımızın mama seçiminin nasıl yapıldığına ve dikkat edilmesi gereken noktalar ve hangi tür mamanın hangi yaşta kullanılması gerektiği konularına değineceğiz.

1) Kedilerde Mama Seçimi Nasıl Yapılır?

Kedi dostlarımız için yapılacak mama seçiminde birçok konuya dikkat edilmelidir. Örneğin;

– Kedinizin yaşı ve kilosuna,
– Bağırsak ve mide sorunlarına,
– Zihinsel ve bedensel gelişimlerine,
– Kedinizin cinsine göre sıralayabiliriz.

Yukarıdaki maddeleri göz önünde bulundurarak kedi dostlarımızın mama seçiminde onları 4 kategoriye ayırabiliriz.

1.1) Yavru Kedi Maması: Yavru kedinin gelişimi için protein ve yağ oranı bulunan yüksek kalorili mamalara ihtiyaçları vardır. B9 Vitamini, Omega 3 ve Omega 6 gibi katkılarda beslenme için önemlidir.
1.2) Yetişkin Kedi Maması: Kalorinin azaldığı bu dönemde kedinizin bağışlık sistemini korumak için E ve C vitamin ağırlıklı mama seçimleri yapılmalıdır.
1.3) Yaşlı Kedi Maması: (7-10) yaş aralığında olan kedilerin aktivite düzeyinin azaldığı gibi sağlık sorunları görülebilmektedir. Bu nedenle kullanılan mamaların sodyum, fosfor ve kalsiyum değerlerinin yüksek olduğu mama seçiminin yapılması önemlidir.
1.4) Kısırlaştırılmış Kedi Maması: Gelişimi devam eden kediniz için alınması gereken takviyeler ile birlikte kilo sorununu da dikkate alarak beslenmesine yardımcı olabilirsiniz.

2) Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Kedinizin mama seçimi ile ilgili dikkat etmeniz gereken konuları ilk maddemizde değinmiştik. O maddeleri göz önünde bulundurarak kedi dostlarımızın temel beslenme ihtiyaçlarını karşılamak gerekmektedir. Peki bu temel besin ihtiyaçları nelerdir?

a) Hayvansal Protein Kaynakları: Tavuk, balık, sığır, hindi, kuzu gibi hayvansal proteinler içeren mamalar sayesinde kediniz proteinle beslenir. Ancak burada ki dikkat edilmesi gerek nokta, kullanılmakta olan bazı yan ürünlerdir. Kedilerinize uygun olmayan yan ürünleri göz önünde bulundurarak mama seçimi yaparken  dikkatle incelenmelidir.
b) Tahıl: Kedinin Karbonhidrat ihtiyacını sağlamak için sebze, meyve veya tahıl’ sız ürünlerden de yararlanılabilir.
c) Taurin: Mama içeriğinde dikkat edilmesi gereken bir başka konu taurindir. Taurin sayesinde kedinizin sağlığı açısından önemli olan amino asit ihtiyacı giderilebilir.
d) Vitamin ve Mineraller: Mama seçiminde en önemli noktalardan biri olan Vitaminler (A, B, C, B9, ve B12) mamanın içeriğin de mutlaka bulunmalıdır. Minerallerde ise (kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum, sodyum ve çinko) gibi destek ihtiyaçlar mamanın içeriğinde bulunduğuna dikkat edilmelidir. Kullanılan vitamin ve mineraller sayesinde kedi dostlarınızın eklem, kemik ve diş sağlığı sorunlarının önüne geçmiş olursunuz.

3) Köpeklerde Mama Seçimi Nasıl Yapılır?

Köpek dostlarımız için mama seçimi basit bir konu gibi görünse de aslında onların sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmeleri için mama seçimlerinde bilinçli ve dikkatli davranılmalıdır. Köpek dostlarımızda mama seçimi yaparken onları kiloya, yaşa ve cinsine göre kategorilerine ayırmak mümkündür.
Köpek dostlarımızı mama seçimlerinde 2 kategoriye ayırmaktadır. Bunlar;
3.1) Yavru Köpek Maması: Köpeğiniz ilk dönemlerde anne sütü yardımıyla beslenme ihtiyacını annesi tarafından karşılanır. Ancak bir buçuk ve iki aylık dönemlerinde köpeğinizin dişleri çıkmasıyla beraber yaş mama kullanmanız onlar için daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca yavru köpekler besin değeri yüksek mama tükettikleri için oldukça hareketlidirler.
3.2) Yetişkin Köpek Maması: İlerleyen yaşlarda köpeğininiz haraketlilik süreci yavaşlayacaktır. Bu durumda kilo alımının önlenebilmesi için mama seçimi yaparken besin değeri düşük olan mamalar tercih edilmelidir.

4) Köpek Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

– Et oranının yüksek olan mamanın seçilmesi,
– Mama seçiminde tahılsız mamalar tercih edilmelidir. Çünkü tahıllı mamalarda mısır ve pirinç hammaddesi olduğu için gliserin oranı yüksektir. Bu da köpeğinizde obeziteye, şeker hastalığına, ağız ve diş sağlığına yol açmaktadır.
– Mamanın içerik kısmında kalsiyum, fosfor, demir, bakır, iyot gibi maddeler içermelidir. A, B1, D vitamin ve mineral takviyelerine de bakılmalıdır.
– Glütensiz mama tercih edilmelidir.
– Seçeceğiniz mama da GDO’suz, renklendirici ve tatlandırıcı olmamalıdır.
– Köpeğinizin cinsine, yaşına, kısır olmasına, aktif/oyuncu özelliklerine göre mama tercihi yaparken dikkat edilmedir.
– Mamalarda soya olmamasına çok dikkat edilmelidir.
– Mamanın taze olması önemlidir.
Kaynak:https://www.dogukanilac.com/
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − 7 =

Yeniler

Köşe Yazıları