‘Kediler mahallenin seri katili

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

1 + Yeni Zelanda’da bir ekonomist, ülkesindeki yerli kuş türlerini koruyabilmek için kedilerin yok edilmesini tavsiye etti.
Ekonomist ve çevreci Gareth Morgan, kişisel internet sitesinde kedilerin ‘mahallenin arkadaş canlısı seri katilleri’ oİduğunu yazdı.
Yeni Zelandalı ekonomist, bütün kedilerin kısırlaştırılmasmı ya da öldüklerinde sahiplerinin yeni bir kedi almamasını önerdi.
Morgan’m kedi karşıtı internet sitesi ‘Cats to Go’da yazdığı önerilerin nedeni ise Yeni Zelanda’da nesli tükenmekte olan kuş türlerini korumak. Morgan, ‘tüy yumağı’ ve ‘doğuştan katil’ diye tanımladığı kedilerin, 9 yerel kuş türünü öldürdüğünü ve diğer 33 türün yaşamını tehlikeye attığını iddia ediyor.
Yeni Zelanda Hayvan Yemi Üreticileri Birliği’nin verdiği bilgilere göre, ülkenin yüzde 48’i evinde kedi besliyor. Bu rakam Yeni Zelanda’yı dünyada en çok kedi sahibi olan ülke olarak tanımlıyor.
The New York Times’ın haberine göre, buna benzer bir çalışma daha önce Washington’da görüldü.
Bölgede yaşayan alayçı kuşların yüzde 80’inin yırtıcılar tarafından öldürüldüğü ve yüzde 47’sinin ölümünden kedilerin sorumlu olduğu belirtilmişti. Morgan’ın kedileri yok etme planıkedi severler ve hayvan koruma dernekleri tarafından öfkeyle karşılandı. Vahşi Hayvanları Koruma Derneği‘inden Bob Kerridge, “Kedisiz herhangi bir yer iyi değildir. Doğayı kendi haline bırakın” dedi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × two =

Yeniler

Köşe Yazıları