Kış aylarında köpeklerde tüy ve deri sağlığı

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Köpekler için deri vücudun en büyük organıdır, onları dış etkilerden koruyan, izolasyonu sağlayan deri ve tüylerin bakımı özellikle de kış aylarında oldukça önemlidir.

Soğuk havanın olumsuz etkilerinden korunmak hedefli olarak deri ve tüylerinin daha güçlü, dirençli olmasını sağlamak gerekir. Dostumuzun daha sağlıklı bir deri yapısına ve daha kuvvetli bir kürke sahip olması için yapmamız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

TÜYLER DÜZENLİ TARANMALI

-Özellikle derideki kan akımını hızlandırmak ve dolaylı olarak da tüylerin beslenmesini sağlamak hedefli olarak oldukça önemlidir. Köpeğimizi düzenli tımarlayarak ölü tüyleri uzaklaştırmak, çok daha kuvvetli bir kürkün oluşmasına sebep olacaktır.
-Özellikle kış aylarında köpeğimizi daha yüksek enerjili, daha fazla yağ içeren besinlerle beslemek ve rasyonunu soğuk hava şartlarına direnç gösterebilmeleri için arttırmak tüy ile derinin daha iyi beslenmesini sağlayacaktır.

SIK SIK YIKANMAMALI

– Kısa tüylü ve alt tüy yapısı kuvvetli olmayan köpeklerde gezintiler esnasında kıyafet giydirmek deriyi ve tüyleri soğuk havanın etkilerinden koruyacaktır.
– Özellikle soğuk havalarda köpeği sık yıkamak tüylerinin ve derisinin matlaşmasına ve köpeğin soğuk havada üşütme ihtimalinin artmasına sebebiyet verir. Bu sebeple kış aylarında köpeğinizi sık yıkamamalısınız. Aynı zamanda aralıklı yıkamayla deri daha çok yağlanacak ve tüyler daha sağlıklı hale gelecektir.

EGZERSİZ AKSATILMAMALI

– Dostumuzun yemeklerine takviye olarak kullanabileceğimiz derin deniz balık yağları ve somon yağları aynı zamanda biotin gibi ekstraları kullanarak tüylerinin daha parlak ve daha kuvvetli, daha koruyucu hale gelmesini sağlayabiliriz.
-Hareket ve açık hava faaliyetleri özellikle dolaşımı arttırması hedefli oldukça önemlidir. Kışın köpeğimizin egzersizlerini azaltmamak ve düzenli gezinti programları oluşturarak dolaşımını düzenlemek tüy sağlığı için oldukça önemlidir.
-Kış ayları öncesi ve esnasında köpeğimize kesinlikle makine tıraşı yaptırmamalıyız. Makine tıraşı köpeğin alt tüy yapısını ve deri bütünlüğünü bozacağı ve direncini düşüreceği için hiç doğru bir uygulama olmayacaktır.

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 2 =

Yeniler

Köşe Yazıları