Köpekler için zeka testi…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Köpekler için zeka testi geliştirildi ABD’DE Kuzey Carolina Duke Üniversitesi’ne bağlı Köpek Bilişsel Merkezi’nin yöneticisi antropolog Prof.
Brian Hare’in geliştirdiği “Dognition” adlı bilgisayar yazılımı, köpeklere zeka testi yapıyor. “Köpeğiniz sizle evdeki diğer bireylerin konuşmasının arasına giriyor mu” veya “Güldüğünüzde size kuyruğunu sallıyor mu” gibi sorularla bazı oyunların yer aldığı programda köpeğin zekâsı “empati, iletişim, beceri, hafıza ve ilişkilendirme” açısından inceleniyor. Test sonucunda köpeğin sahibine IQ sonucu verilmiyor. İnsanlar gibi köpeklerin de IQ testi yaptırmasına ihtiyacı olmadığını savunan Prof. Hare, onun yerine köpeğin zekâsı’nın belirli açılardan değerlendirilmesinin daha doğru olduğunu düşünüyor.
EĞİTMENLER İÇİN İDEAL Testin sonuçları Duke Üniversitesi’nde analiz ediliyor, eğer uzmanlar gerekli görürse laboratuvar ortamında bazı pratik testler de isteniyor. Sonuçta ortaya 15 sayfalık, farklı algoritmalardan oluşan bir rapor çıkarılıyor. Hare, köpek zekasının insanlarındaki gibi akıcı ve hiyerarşik bir yapısı olmadığını ve sonucun amacını köpeğin “zihinsel stratejisini” ortaya çıkarmak olarak tanımlıyor.
60 dolara satılan yazılımın köpekte davranış bozukluklarının saptanmasında da kullanılabileceğini belirten Prof. Hare, köpek eğitmenlerinin bu yazılımı kullanarak köpek sahiplerine tavsiyelerde bulunabileceğini ifade ediyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 9 =

Yeniler

Köşe Yazıları