Muhabbet’i Sevdik…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Muhabbet kuşuna rağbet 
Bartın’da evcil hayvanların satışını yapan Zeynel Abidin Mekeç, vatandaşların muhabbet kuşuna olan ilgisinin arttığını söyledi. Mekeç. “Vatandaşlarımız genellikle muhabbet kuşlarına rağbet gösteriyor.
Kış aylarında daha çok rağbet görüyor. Önceden kanarya ve saka kuşları daha çok satılırdı. Saka kuşu doğaya ait olduğu için satışları yasaklandı” dedi.
Ortama dikkat edilmeli Mekeç “Bununla birlikte vatandaşlarda muhabbet kuşlarına daha çok önem vermeye başladı. Muhabbet kuşlarının özelliğini bilmeyen çoğu vatandaş kuşun hasta olduğunu söyleyerek tekrardan bize geliyorlar. Fakat muhabbet kuşları alıştıkları bir ortamdan çıkınca farklı bir ortama girdiği anda su içmezler, yem yemezler” şeklinde konuştu.
Dikkatli beslenmeleri lazım Kuşların dikkatli beslenmeleri gerektiğini de ifade eden Mekeç. “Bıı o ortama alışıncaya kadar gider. Gittiği ortama alıştıktan sonra sahibinin omzunda hiç ayrılmadan çarşıda dahi gezebilir.
Muhabbet kuşunun bir diğer özelliği de insan gibi ilgiye ihtiyacı vardır. Genellikle insanlar kış aylarında evlerinde oldukları için kuşlara daha çok ilgi gösterirler” ifadesini kullandı.
İlgi gösterilmesi gerekiyor Mekeç “Bu da kuşun ortama daha çabuk alışmasını sağlar. Yaz aylarında alınan kuşlar ise, uzun bir süre ortama alışmadığı için yemini ve suyunu içmez. Sonuç itibari ile hastalık geçirirler.
Vatandaşlarımız muhabbet kuşu aldıklarında kesinlikle ilgi göstersinler ki, kısa bir süre sonra ortama alışsın” diye konuştu. (İHA)

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 3 =

Yeniler

Köşe Yazıları