Sn. Ahmet Yavuz Karaca ile Özel Röportaj

59

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Müdürü Sn. Ahmet Yavuz Karaca:
“Şu ana kadar evcil hayvanlardan insana bir bulaşma görülmemiştir.”

Koronavirüs ve hayvanlarla etkileşimi hakkında bilimsel bir veri var mı? Bu konuda son gelişmeler nedir?

Bilimsel çalışmalara göre yeni tip koronavirüsün ev ve süs hayvanlarına bulaşma riskinin olmadığı görülmektedir. Bilim dünyası bu konuda birçok çalışma yapmakta olup yeni bir veri elde edildiğinde teşkilat olarak gerekli tüm tedbirler uygulanacaktır.

Evcil hayvan sahipleri bu salgınla ilgili neler yapmalı? Bu ve benzeri durumlarda hayvanlarının ve kendilerinin sağlıklarını korumak için ne tür önlemler almalı?

Öncelikli olarak evde kal kuralına riayet edilmeli, kediler için çok önemli değil ama köpek sahipleri, köpekleri gezdirme ve zorunlu ihtiyaçları için dışarı çıkarttığında sosyal mesafeye dikkat etmeli, diğer ev ve süs hayvanlarının sokak hayvanlarıyla teması engellenmeli, sağlık kontrolü, aşılama ve tedavi için veteriner hekim muayenehane, klinik, poliklinik ve hastanelerine mutlak suretle randevu alınarak gidilmelidir.

Unutulmamalı ki hastalığın hayvanlardan insanlara geçtiği görülmemiştir. O yüzden ailenizin bireyleri gibi evcil hayvanlarınızı da bu hastalıktan korumak gerekiyor.

Doğada yaşayan hayvanlar, sokak hayvanları, koyun inek tavuk benzeri çiftlik, kümes hayvanlarıyla ilgili bir çalışma var mı? Bu kişiler nelere dikkat etmelidir?

Öncelikli olarak hayvan sahiplerinin sosyal mesafeyi koruması önem arz etmektedir, kişisel hijyen, el hijyeni birinci kuraldır. İkinci kural olarak sahip oldukları hayvanlara ilişkin yem, malzeme ve suluk sistemlerine mutlaka eldiven kullanılarak işlem yapılması gerekmektedir.

Doğa ve sokak hayvanları dışındaki hayvanlar sahipli ve kontrollü hayvanlar olup veteriner hekim kontrolünde olduğundan sorun teşkil etmemektedir. Ancak önemli bir önlem olarak diğer hayvan sahipleri ile hayvanların bulunduğu yerlere ve kullanılan malzemelere bir başka kişinin temasının engellenmesi gerekmektedir.

Klinik sahipleri, veteriner hekimler, hayvan bakıcıları benzeri, hayvanlarla içli dışlı olanlar için korunma önerileriniz nedir? Bu kişiler nelere dikkat etmelidir?

Virusun bulaşma gücü yüksek olduğundan ilk olarak insan temasları ortadan kaldırılmalı, mecburi hallerde görüşmeler çok kısa, ara mesafeli ve gerekli önlemleri almak (maske, gözlük, tulum vb.) sureti ile olmalıdır.

Uzun görüşme ve bilgi alışverişleri telefon veya elektronik iletişim sistemi ile olmalı. Buradaki en önemli husus virüsün bulaşma mekanizmasını kırmaktır.

Bulaşma mekanizması iyi bilinmelidir. Bulaşma mekanizması kırılmadıkça alınacak tedbirler uzun zaman alacaktır.

Yapılan inceleme ve denetimlerde veteriner kliniklerinde, veteriner hekimlerimizin gerekli tedbirleri aldığı, hijyen ve temizlik hususlarını en üst seviyede tuttukları, bulaşma mesafelerine önem verdikleri, ev ve süs hayvanları sahiplerini randevu vermek sureti ile insanların bir arada bulunmalarını engelleyici önemli tedbirler aldıkları tespit edilmiştir.

Gerek evlerimizde gerekse işyerlerinde mutlak suretle temiz ve kirli alan oluşturmalı, virüsün bulaşma mekanızmasını ortadan kaldırmalıyız. Bu hususlara yönelik bir süre daha bu tedbirlerin devam etmesi gerektiği yönünde bilgilendirmeler, müdürlüğümüz yetkililerince ilgili alanlara yapılmaktadır.

Hayvan sahipleri ve bakıcılarının da koruyucu giysi giymesi, eldiven ve maskeyle kullanarak bir birileriyle mümkün mertebe ayrı ve dönüşümlü olarak çalışmaları bulaşma riskini ortadan kaldıracaktır.

Kamuoyuna vermek istediğiniz bir mesajınız var mıdır?

Son günlerde Covid-19 hastalığı yüzünden evcil hayvanlardan insanlara bulaşma korkusu oluşmuştur. Şu ana kadar evcil hayvanlardan insana bir bulaşma görülmemiştir. Bu konuda rahat olsunlar.

Burada önemli bir nokta da sokak hayvanları. Malum içinde bulunduğumuz durumdan dolayı çoğu kimse dışarıya çıkamıyor. Sokak hayvanları için elimizden geldiğince yem ve su bırakmaya çalışalım.

Bakanlığımız bu konuda Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü nezdinde girişimler başlatmıştır ve belirli noktalara sokak hayvanları aç kalmasın diye yem ve su bırakmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz