Sokak hayvanları için “mama kabı” dağıtıldı

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Konya’da Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla vatandaşlara sokak hayvanları için mama kabı dağıtıldı.

KONYA Kültürpark anfi alanında düzenlenen mama kabı dağıtma törenine Orman ve kuru_mamaSu İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 8. Bölge Müdürü Mustafa Sungur, Konya Vali Yardımcısı Erol Özkan, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Ali Özer, Konya Müftü Vekili Hamza Küçük ve veterinerlik fakültesi öğrencileri katıldı.
Törende konuşan Doğa Koruma ve Milli Parklar 8. Bölge Müdürü Sungur, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü münasebetiyle böyle bir organizasyon düzenlediklerini dile getirdi. Kamuoyunda hayvan sevgisi bilinci oluşturmak istediklerini dile getiren Sungur, “Hayvanları sevmeyen insanı da sevemez. Kurum olarak yaralı hayvanların tedavisi ve rehabilite edilmesi ile ilgili olarak bakanlığımız, Selçuk Üniversitesi ve Karatay Belediyesi işbirliğiyle bir protokol hazırladık. Bu kapsamda doğada yaralı olan hayvanlar üniversitemizin veterinerlik fakültesinde tedavisi yapıldıktan sonra Karatay Belediyemizin hayvanat bahçesinde rehabilite edilip doğaya bırakılıyor.
Bu güne kadar yaklaşık 50 yırtıcı ve su kuşu doğaya kazandırılmıştır.” dedi.
Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Osman Mehmet Yılmazlar, 1994 yılında derneği kurduklarında sokak hayvanları için yardım bulmakta zorlandıklarını anlattı. O dönemde zor günler geçirdiklerini dile getiren Yılmazlar, “Hayvanlar için yardım toplamaya çalışırken bize ‘İnsanın aç olduğu yerde köpek mi beslenir’ diye tepki gösteriyorlardı. Başlangıçta sadece valiliğin 3’etkilerine dayanarak kurum ve kuruluşlardan hayvanları beslemek için yemek artıkları topluyorduk. Bir süre sonra büyükşehir belediyemizi yanımıza alarak hayvan barınaklarının temelini attık. 2004 yılında hayvan haklan yasası çıktı ve şimdi çok şükür diyoruz. Bugün, böyle bir program düzenlenebiliyor, belediyelerimiz başıboş havvanlann bakımı için gereken finansmanı sağlıyor.” dedi.
İslam’da hayvan sevgisinin önemine değinen Konya Müftü Vekili Hamza Küçük Kur’an-ı Keriın’de hayvanlardan bahseden sureler ve yüzlerce ayet olduğuna dikkat çekti.
Küçük, hayvanların korunmasının ve onlara iyi davranılmasının dinimizin temel hedeflerinden biri olduğunu ifade etti. Konuşmaların ardından Vali Vekili Erol Özkan, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Ali Özer’e Başkan Akyürek’e verilmek üzere teşekkür belgesi verdi. Veterinerlik Fakültesi öğrencileri, mama kaplarını vatandaşlara dağıtıldı.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − 8 =

Yeniler

Köşe Yazıları