Sultan Papağanı Nasıl Konuşur? Sultan Papağını Konuşma Eğitimi…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bilimsel adı Nymphicus hollandicus olan sultan papağanları kakudugiller familyasına ait olan sarı ve gri renkli kuş türleri arasında yer almaktadır. Sultan papağanlarını diğer papağanlardan ayıran en önemli özellik kafalarında bulunan ibikleridir. Özellikle erkeklerinin taklit yapma yeteneği oldukça fazladır ve cana yakın olarak bilinen sultan papağanları dünyada en çok tercih edilen evcil hayvan türleri arasında yer alıyor. Peki, sultan papağanı nasıl konuşturulur? Sultan papağanı konuşma eğitimi nasıl verilir? Tüm bu soruların cevaplarını haberimizde sizler için derledik…

Dünyada kedi ve köpekten sonra en çok tercih edilen evcil hayvan türleri arasında kuşlar yer alıyor. Kuşlarda kendi aralarında çeşitli türlere ayrılmaktadır. Bu türler arasında en dikkat çekici olanlarından bir tanesi de sultan papağanları oluyor. Cana yakın oluşuyla bilinen sultan papağanlarının dikkat çekmesinin nedeni kafalarında bulunan ibikler oluyor. İlk defa sultan papağanı alan kişiler sultan papağanlarını nasıl konuşturacağını ise merak ediyor. Sultan papağanının nasıl konuşturulduğuna ve sultan papağanı konuşturma eğitimine dair tüm detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz…

Sultan Papağanı Nasıl Konuşur? Sultan Papağını Konuşma Eğitimi…

Evcil hayvanlar arasında en çok beslenen türlerden biri de güzelliğiyle ve arkadaş canlısı oluşuyla sultan papağanları oluyor. Başlarında bulunan ibiklerle dikkat çeken sultan papağanlarının birbirinden farklı yetenekleri vardır. Bu yeteneklerden biri de sultan papağanlarının taklit etme özellikleri oluyor. Birçok sultan papağanı sahibi papağanlarını nasıl konuşturacağını merak ediyor. Sultan papağanlarının konuşmasıyla ilgili dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de cinsiyetleri oluyor. Erkek sultan papağanları ıslık öttürme taklit etme ve ıslıkla şarkı söyleme gibi özelliklere sahipken dişi sultan papağanlarının bu tür özellikleri yoktur. Bu yüzden sultan papağanınızın konuşmasını istiyorsanız erkek cinsini tercih edebilirsiniz. Dişileri de konuşabilir fakat bu konuda erkekler kadar yetenekli değillerdir.

Sultan papağanınızın konuşmasını sağlamak için sabırlı olmalısınız. Ayrıca sultan papağanınızı evinizde en çok vakit geçirdiğiniz yere koyabilirsiniz. Bu şekilde sürekli sizin konuşmalarınızı duyabilir ve sizi taklit etmeye çalışabilir. Sultan papağanınızı konuşturmak için öncelikle basit kelimeler seçerek başlayın. Cici kuş, babacık, kuş, merhaba, kızım ve oğlum gibi kelimeleri kullanabilirsiniz. Bu kelimeleri öğretirken öncelikle biriyle başlayıp sırayla gitmelisiniz ki sultan papağanınızın kafası karışmasın. Seçtiğiniz kelimeyi belli aralıklarla gün içerisinde sık sık tekrar edin.

Fakat bunu yaparken de kuşunuzu sıkmamaya dikkat edin. Sultan papağanınız kelimeyi öğrendikten sonra diğerine geçebilirsiniz. Kelimeyi tekrar ederken net bir ses tonuyla ve ona yakın olarak söylemeniz öğrenmesini kolaylaştıracaktır. Sultan papağanız kelimeyi tekrarladığında onu sevdiği bir yiyecek ile ödüllendirerek diğer kelimeleri daha hızlı tekrar etmesini sağlarsınız.
Ayrıca sultan papağanına telefon sesi zil sesi gibi melodileri dinletmeniz onları da taklit etmesini sağlayacaktır. Tüm bunları yaparken sultan papağanınıza sevginizi göstermeyi ve onunla sık sık konuşmayı da ihmal etmeyin. Bu şekilde sultan papağanınız kısa sürede konuşmayı öğrenecektir.

Kaynak: https://onedio.com/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × two =

Yeniler

Köşe Yazıları