Tailpetz’ten Sn. Gözde BAYDEDE ile ürünleri ve gelecek planları hakkında sohbet ettik

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

“Ülkemiz tükettikçe değil ürettikçe kazanacak ve daha ileriye gidecektir…”

– Firmanızdan biraz bahseder misiniz?
Evcil hayvan sektöründe 2011 yılından beri bir fiil çeşitli ürünlerin ithalatlarını gerçekleştirdik. 2017 yılında aldığımız karar ile artık kendi markamızı yaratmanın ve artık tüketen değil üreten firma yapısına dönüştük. Markamız şu anda başta ülkemiz olmak üzere Almanya, A.B.D. İngiltere ve Azerbaycan’da 470’den fazla satış noktası ile hizmet vermektedir. İş ortaklarımıza ve son tüketiciye sunduğumuz standartlarımız arasında ürün kalite standardı, garanti ve süreklilik en önem verdiğimiz ilkeler.

Tasarım, kalite ve detaylara önem vererek, en iyi dostlarımız için kaliteli evcil hayvan ürünleri tasarlıyor ve yaratıyoruz, evcil hayvanlar ve sahipleri için asla kalite standartlarımızdan taviz vermiyoruz. Bizim için renk, tüm farkı yaratır, Tailpetz® ile evcil hayvan sahibi ile arasında ki bağı kuruyoruz. Bize göre kişi bir stili tanımlar ve ifade eder, evcil hayvanımızın kişiliğini ifade etmenin alternatif bir yolu.

– Evcil dostlarımız için hangi ürünlere sahipsiniz? Piyasada hangi ürünleri bulabiliyoruz?
2017 sadece küçük ve orta ırk dostlarımız için Airmesh göğüs tasması modelimi üretiyorduk,2019 yılında Step-In göğüs tasması ve sevk kayışlarımızı piyasaya sunduk.
Ürün çeşitlerimizin yapısı her ne kadar köpek ergonomisine uygun olsa da kedi sahipleri de markamızı tercih ettiğini görüyoruz. İlerleyen zamanlarda yeni yatırımlarımız ve ürün geliştirmelerimiz mevcut.

– Önümüzdeki süreçte firmanızın planları neler? Gelecek planlarından biraz bahseder misiniz?
Şu an için üç modelimiz bulunuyor, aslında şubat ayı içerisinde farklı bir modelimizi de sektörümüze kazandıracaktık fakat pandemi sebebi ile erteleme kararı aldık 2020 4. çeyreğinde yeni çıkartacağımız ürünün kampanyası ile ürün çeşitliğimizi arttırmış olacağız aynı zamanda güncel modellerimizin yeni renkleri üretim aşamasında bunları da 2020 4. Çeyreğinde hazır hale getirmeyi planlıyoruz. Öte yandan 2019 3.çeyreğinde ilk ihracatımızı
Almanya’ya gerçekleştirdik sırasıyla İngiltere, A.B.D ve Azerbaycan ihracatımızı düzenli olarak gerçekleştirmekteyiz. Şu anda 3 kıtada markamız talep görmekte biz bunu yakın zamanda beş kıta ve ülke bazında en az on iki ülkeye çıkartmayı hedefliyoruz. Bu konu ile ilgili görüşmelerimiz devam etmekte hatta Avrupa’da İspanya ve Letonya ile anlaşma sağlamış durumdayız ayrıca 2021 başında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de markamız yer almaya başlıyor. Yıllık üretim kapasitemiz 275.000 adet biz bunu beş yıl içerisinde
yapacağımız teknolojik ve otomasyon yatırımlar ile hem iş yükümüzü azaltmayı ve üretim kapasitemizi bir milyon adede çıkarmayı planlamaktayız.

– Türkiye’nin pet sektörünün ihracat potansiyeli hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Firmanız bu konuda neler yapıyor ve planlıyor?
Ülkemize son zamanlarda sadece pet sektörü için değil diğer sektörler içinde Orta Doğu ve Avrupa pazarından taleplerin arttığını görüyoruz. Artık yeni dünya düzeninde tüketim değil üretim olduğunu günümüzde birçok sefer üretimin ne kadar önemli bir konu olduğunu görüyoruz. Bu sebeple üreten toplum her zaman gelişime açıktır. Sektörümüzün üretimi ve üretim kalitesi arttıkça sektörümüzün ve ülkemizin önü açıktır. Firmamız güncel olarak dört ülkeye düzenli olarak ihracat gerçekleştiriyoruz. Yakın zamanda bu sayıyı arttırıp beş yıllık planımız dahilinde en 12 ülkede markamızı pet sektörüne kazandırmayı hedefliyoruz. Özellikle son dönemde yaşadığımız Covid-19 sebebi ile Avrupa pazarında bulunan firmalarından sıklıkla talepler almaktayız. Bu süreçte tüm Dünyanın üretimde bir ülkeye bağlı kalmanın zararlarını hepimiz gördük bu sebepten dolayı üretim artık bir ülke için elzem ve kaçınılmaz olması gerekmektedir.

– Son zamanlarda öne çıkan ürünleriniz nelerdir? Evcil hayvan sahiplerinin en çok tercih ettiği ürününüzden biraz bahseder misiniz?
İlk üretime başladığımız andan itibaren lokomotif olarak gördüğümüz Airmesh modelimiz evcil hayvan sahipleri tarafından son derece yüksek talep görmektedir. Öte yandan Step-In modelimizde talep çekmeye başladığını görüyoruz. Her iki modelimizde, dostlarımızın sağlığı düşünerek onlara uygun ergonomiye sahip olarak kullanım sırasında oluşan baskıyı
tüm vücuda yayarak rahatlıkla kullanılmaktadır. Öte yandan güçlü kilitlenme sistemimizle birlikte evcil hayvan sahiplerinin markamızı güvenlik, kaliteli ürünün yanı sıra yerli marka olmamızdan dolayı yüksek ölçüde tercih etmektedirler.

– Yeni ürün planlarınız veya yeni bir ürününüz var mı? Ürünü biraz anlatır mısınız?
Yeni ürün olarak 2020 4.çeyreğinde çıkartacağımız yeni tip göğüs tasması ile artık daha çok kitleye hitap edeceğiz. Yine göğüs tasması grubunda çıkartacağımız ürünümüz ile güncel olarak 1,5kg – 14kg aralığını 45 kilograma kadar arttırıyoruz. Özellikle bize gelen taleplerin ile birlikte büyük ırk dostlarımız için eksiğimizin olduğunu fark ettik bu talepler doğrultusunda daha fazla kitleye hitap edeceğiz. Öte yandan yenilikçi bir ürünü geliştirmenin de sevincini yaşıyoruz fakat bu ürün hakkında pek bilgi vermemiz şu an için doğru olmaz ama sektörümüzün ilk gününden bu zamana kadar petshop, veteriner kliniklerinde oldukça yer kaplayan ürün grubunu bir kutu içerisinde geliştirdiğimiz ve tasarladığımız teknoloji sayesinde hem tüketici için taşıması çok kolay hem de mağaza içerisinde daha az yer kaplayarak, her iki kesim içinde oldukça kullanışlı ve talep göreceği bir ürün.

– Ürünlerinizi hangi mecralardan inceleyebilir veya tedarik edebiliriz?
Ürünlerimizi www.tailpetz.com adresinden online olarak inceleyebilir aynı zamanda info@tailpetz.com adresine mail atarak ya da +90 536 824 57 38 şirket hattımızdan bizlere ulaşabilirler. Hem kendi bünyemizde satış ekibimiz hem de bölge sorumluğu ile anlaştığımız firmalara internet adresimizden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda showroom’da ürünlerimizi incelemek adına iş ortaklarımızı ağırlamaktan memnuniyet duyarız.

– Bayi ve son tüketiciye ulaşma konusunda ne gibi çalışmalarınız var, biraz bahseder misiniz?
Özellikle tüketici tarafından sosyal medyadan çok fazla talep almaktayız. Sürekli olarak neredeyse 7/24 saat aralıksız olarak bize gelen soruları özenle cevaplamaya gayret ediyoruz. Ürün tanıtımlarımızı genelde sosyal medya, dijital yayın reklamlarına ağırlık vermekteyiz. Satış noktası konusunda ise satış ekibimiz rutin bir şekilde ziyaretler
gerçekleştirmedir ve buna bağlı olarak bayilerimize dijital tanıtımlar gönderilmektedir.

– Bugüne kadar markalarınızın tanıtımı için yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?
Türkiye genelinde sektörümüzle ile ilgili düzenlenen fuar organizasyonlarında bir fiil katılımlarımızı sağladık sağlamaya da devam ediyoruz. Ayrıca çağımızın vaz geçilmez bir parçası olan sosyal medya tanıtımlarına önem verdik. Güncel olarak henüz ülkemizde yapılmamış bir reklam kampanyamızı başlatmak üzereyiz. Son derece titizlikle uygulamalarını yaptığımız bu kampanyamızda, markamıza yaptığımız bu yatırımı ile hem sektörümüze değer katacak hem de biz bu işi sevdiğimizi ispat etmiş olacağız.

– 2012’den bu yana düzenlenmekte olan PETZOO fuarları hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Sizce sektöre ne gibi katkıları var?
2012’den bu yana düzenlenen PETZOO fuarlarında ilk katılımımızı 2013 senesinde gerçekleştirdik ve ilk toptan satışımızda yine bu fuarda yaptık. 2015, 2017 ve en son gerçekleşen 2019 fuarlarında katılımlarımız sağladık. Bir sektör için olmazsa olmazlardandır fuar hem tüketiciye hem potansiyel satış noktalarına ulaşmanın en kolay ve rahat yoludur bizce, özellikle tüketiciye toplu bir biçimde en yeni ürünlerimizi sergileyebileceğimiz, anlatabileceğimiz daha kolay bir yöntem yoktur. Öte yandan sektörün önde gelen büyük, küçük demeden tüm firmaları bir araya toplamak adına çok önemli bir organizasyon olarak görüyoruz. Bu sayede her geçen yıl firmalar daha özverili daha yenilikçi olmak zorundadır. Bunun sonucunda da ülkemize ve sektörümüze katma değer katmakta.

– Sizin okurlarımıza iletmek istedikleriniz nelerdir?
Öncelikle hangi konuda hangi sektörde olursa olsun, artık tüketen toplumdan çıkıp üreten toplum olmanın zamanın geldiğini ayrıca hem son kullanıcılar hem de işletme sahiplerinin Türk markalarına günümüz şartlarında daha ağırlık vermelerinin bu iştirak içerisinde olan firmalara güvenmelerinin önemli olduğu görüşündeyiz. Ülkemiz tükettikçe değil ürettikçe
kazanacak ve daha ileriye gidecektir…

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − nine =

Yeniler

Köşe Yazıları