TKKKF Başkanı Sn. Oğuz ÖZKAYA ile Federasyonları ve Çalışmaları Hakkında Konuştuk

356

-Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Adım Oğuz ÖZKAYA, Antalya’da yaşıyorum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Bursa Uludağ Üniversitesi İşletme mezunuyum. Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu’nun (TKKKF) başkanıyım. 27 senedir Irk Kanaryaları Ulusal, 10 senedir Uluslararası (OMJ) hakemiyim. 35 kere Irk Kanaryalarında Türkiye Şampiyonu oldum. Yorkshire Kanaryasında 6 Dünya şampiyonluğum, 7 Dünya ikinciliğim, 4 Dünya üçüncülüğüm var. Ayrıca 2011 Belçika ve 2018 Hollanda’da düzenlenen (COM) dünya yarışmalarında Yorkshire Hakemliği yaptım.

– Federasyonunuzdan bahseder misiniz?

Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu 2005 yılında 12 kurucu derneğimizin önderliğinde şu anki federasyon başkan yardımcımız Sedat Genç’in çabaları ile kurulmuştur. Şu an federasyonumuza üye 116 derneğimiz bulunmaktadır. Bu derneklerimiz ülkemizin 62 vilayetine dağılmış durumdadır. Aynı zamanda belli kuş ırklarının üretimi ve ilerlemesi için kurulmuş 18 kulüp derneğimiz mevcuttur. Bu kulüplerin bazıları dünya rekoru kıran katılımlarda kuş yarıştırma başarıları elde etmiş ve dünyanın çeşitli ülkelerinden birçok hobicinin takip ve ziyaret ettiği etkinlikler düzenlemektedir.

– Federasyon olarak ne gibi etkinlikler/yarışmalar yapıyorsunuz?

Federasyonumuz her yıl 5 veya 6 büyük yarışma düzenlemektedir. Bu yarışmalar ülkemizin değişik bölgelerinde ve büyük fuar alanlarında gerçekleşmektedir. Bu festival havasında geçen organizasyonlara 5.000 ila 7.000 arası kafes kuşu katılmaktadır. Yarışmalarımıza Ötüm Kanaryaları, Renk Kanaryaları, Irk Kanaryaları, Egzotik Finchler, Doğa Kuşları, Hibritler, Muhabbet Kuşları, Paraketler, Papağanlar, Kumru, Bıldırcın ve Keklikler katılabilmektedir. Yarışmaya katılabilmek için öncelikle bir derneğe üye olunması gerekmektedir. Kuşlarda mutlaka ve mutlaka kuşun yarışabilmesi için gerekli kapalı bilezik olmalıdır. Kafes kuşlarında TKF bileziği doğa kuşlarında Tarım ve Orman Bakanlığı bileziği olmak zorundadır. Yarışmalarımız pazartesi, salı, çarşamba salon kurulumu, Perşembe Kuşların kafeslerine yerleştirilmesi, cuma günü hakemlerin değerlendirmesi, Cumartesi ve Pazar halkın ziyareti ile sonuçlanmaktadır. Yarışmalarımıza 18 yaş altı gençler ve çocuklar ile her yaştaki kadınlar ücretsiz girmektedir. Yarışma giriş ücretimiz (10₺). Her yarışmamızda 270 ulusal 32 uluslararası deneyimli hakemimizin 40 veya 50 tanesi görev almaktadır. Tüm kuşlar Confederasyon Ornitoloji Mondial’in (Dünya Kuş Konfederasyonu) standartları çerçevesinde puanlanarak seçilmektedir. Tüm hakemlerimiz puanlamalarını tablet üzerinden yapmaktadır.

Yarışmaların yanında gerek hakemlerimize gerek üreticilerimize düzenlediğimiz seminerler ile kafes kuşları hobimizin dünya üzerinde en üst seviyeye çıkmasını amaçlamaktayız. Üyelerimizin tamamının TKF bilezikli kuşlar üretmesini sağlayarak Ülkemizdeki meraklılara seceresi belli hastalık riski taşımayan kuşlar beslemelerini sağlamaya çalışmaktayız.

– Türkiye’de kafes kuşlarına olan ilgi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Ülkemizde hayvan sevgisi hepinizin bildiği gibi yüksek düzeydedir. Kafes Kuşları merakı çok eskilere dayanmaktadır. Hatta Saray kuşçularının padişahlara özel çok güzel bülbül nameleri ötebilen İstanbulin Kanaryaları yetiştirdikleri bilinmektedir. Ne yazık ki bu kuşların nesli savaş döneminde bitmiştir. Şu an bu kuşları tekrar üretmeye çalışan üreticilerimiz vardır. İnşallah tekrar başarılı olurlar.

Şu anda kafes kuşları ülkemizde hobi olarak en çok beslenen ve dünya üzerinde en çok şampiyonluklar alan evcil hayvanlardır. Onların ötümleri biz kuş sevenlerin yaşama sevincidir.

– Pet shoplar ile ilgili çalışmalarınız veya onlara mesajınız var mı?

Ben 1989-2017 yılları arasında Antalya’da toptan ve perakende pet sektöründeydim. Uzun yıllar akvaryum balığı üretimi de yaptım. Pet shop sahibi arkadaşlarıma tavsiyem Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kararlarını ve kararnamelerini yakından takip etmeleri. Ruhsatlarını tam ve eksiksiz almalarıdır. Zira sadece pet shop açma ruhsatı alarak işleri bitmiyor. Yem satacaklarsa yem satış ruhsatı da almaları gerekiyor. Hayvan satacaklarsa sadece Evcil Hayvan Satış Ruhsatı almaları ile her şey bitmiyor. Evcil hayvan satış ruhsatı ile sadece kedi, köpek, akvaryum balığı, kafes kuşları (sadece kanarya ve muhabbet kuşu) satabilirler. Sultan, sevda, saka, keklik, bıldırcın, karides, hamster, giunea pig vb. hayvanlar satacaklarsa mutlaka yaban hayvanı satış ruhsatı da almaları lazım. Yoksa büyük cezalar yiyebilirler. Bu arada az önce bahsettiğim saka, keklik, bıldırcın satmak içinde özel ruhsatlı üretim yerlerinden faturalı ve belgeli hayvan almaları gerekmektedir. Aynı şekilde ara, rozella, lori, deniz mercanları vb. içinde ithalatçı firmadan CİTES belgesi ve fatura almaları gerekmektedir. Yoksa yine büyük cezalarla karşı karşıya kalabilirler. İkinci uyarım temizlik ve hijyen; pet satış dükkanlarında evcil hayvanların ve yaban hayvanlarının en büyük sıkıntısı stres ve korkudur, bu duruma pislik de eklenirse hayvanların çok kısa sürede hastalanmaları ve iş yeri sahibinin zararı söz konusu olur. Daha kötüsü hasta bir hayvanı yanlışlıkla müşteriye satarlarsa müşteri kaybı ve itibar zedelenmesi hiç hoş olmaz. Pet shoplar canlı hayvan satarak belki de en zor işi üstlenmiş olmaktadır. Bu sebeple Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gözü sürekli üstünüzde olacaktır. Temizlik ve hijyende sizin ve iş yeriniz için olmazsa olmazdır.

– Kafes kuşlarının Türk Pet Sektöründeki payı hakkında neler söyleyebilirsiniz? Bunun artması neye bağlı?

Kafes kuşları şu an Türk Pet Sektörü’nde sayı olarak en çok alınıp satılan evcil hayvanlardır. Sektörde yem, kafes, avadanlık tutar olarak olmasa da birim olarak birinci sıradadır. Muhabbet kuşlarının konuşma ve insana yakın tavırları, kanaryaların öterek evlere hayat vermesi… Aynı zamanda çok pahalı olmamaları birçok evde olmalarının sebepleridir. Bu merak ev hanımlarına yardımcı olmamız sayesinde artar. Zira kafes temizliğini bazen biz erkeklerinde yapması, yem, su değişimini çocuklarımıza görev olarak vermemiz sayesinde evlerde kuş sayısı mutlaka artacaktır. Pet shop sahibi arkadaşlarımızın satış yaparken müşterilerine bu paylaşımı anlatması işi daha da kolaylaştırır. PetShop dükkanlarında bulunacak değişik egzotik ispinozlar ve değişik paraket çeşitleri mutlaka gören meraklıları cezbedecektir. Yani iş yerinizde sadece kanarya ve muhabbet bulundurarak kuş satışınızı arttırmanız mümkün değildir. Sağlıklı ve bol çeşit kuş satışını mutlaka arttıracaktır.

– Bilezik çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Bilezik, kuşlar için kimlik kartıdır. Üzerinde kuşun yaşı, üreticisinin bağlı olduğu dernek ve üreticinin kayıt numarası, orijini olduğu ülke ve/veya federasyonu, son olarak da kuşun kayıt numarası vardır. Kuşun kayıt numarası yarışmacı üreticiler için çok önemlidir. Şampiyon bir kuşun yavrusu kayıt numarasından bilinir ve şampiyon kuşun yavrusu her zaman genetik olarak üreticiler tarafından aranan kuşlardır. Federasyonumuz her sene derneklerimizin üyelerine istedikleri sayıda sıralı bilezik yaptırmaktadır. Bileziklerin tamamı bir sitede kayıt altındadır ve yarışma sonunda derece alan tüm kuşlar kontrol edilmektedir. Bileziklerin sahte veya ebatlarının doğru olduğu teyit edilmektedir, bu da yarışmaların şaibesiz yapılmasının teminatıdır. Federasyonumuz en yakın zamanda kendi kuracağı atölyede bilezikleri de kendisi imal edecektir.

– Geçmişten bugüne kadar düşünecek olursak TKKKF kafes kuşları ile ilgili Türkiye’de neleri değiştirdi? Gelecekte neleri değiştirmeyi planlıyor?

2004 senesinde yani federasyonumuz kurulmadan bir yıl önce Türkiye yarışması 450 kanarya ile yapılmıştı. Geçen sene Kocaeli’de yaptığımız son Türkiye finalinde Ötüm Kanaryaları 360, Renk Kanaryaları 680, Irk Kanaryaları 2.652, Egzotik Finchler 578, Hibritler 69, Muhabbet Kuşları 715, Papağan ve Paraketler 163, Kumrular 36, Keklik ve Bıldırcınlar 28 olmak üzere 5.281 adet kafes kuşu yarıştı. Bu federasyonumuzun Türk kuşçuluğunu ne kadar ileriye götürdüğünün kanıtıdır. Gelecekte çok daha büyük organizasyonlar yapmayı düşünüyoruz. İşimiz zor, zira yarışmalara gelen tüm kuşların kafeslerinin tedarik edilmesi ve salona getirilerek kurulması tamamen federasyonun görevi. Bu işi yapmak çok kolay değil. Bu işe gönül vermiş bir ekibin işi. Biz ileriki yıllarda 20.000 kuşun katıldığı bir Dünya Yarışması organize etmeyi düşünüyoruz. Türkiye’yi Orta Doğu ve Asya’da kafes kuşları sektöründe lider yapmayı hedefliyoruz. Bu hedefimize kuş yetiştiren, kafes ve avadanlıklarını imal eden, yem, mama, katkı maddelerini imal ve ihraç eden bir sektörü inşa etmek istiyoruz. Ve bu yolda pet sektörünün de bizimle büyüyüp gelişeceğini umut ediyoruz.

– Sizin okurlarımıza söylemek istediğiniz herhangi bir şey var mı?

Yaşadığımız çağda çocuklarımızı sorumlu bireyler olarak yetiştirmemiz, onları biraz da sanal alemden koparabilmemiz için bir kafes ve kuşlar yeterlidir. Onlara alacağınız kuşa suyunu ve yemini vermesi ona sorumluluk duygusunu, kuşun ötüşü ona yaşama sevincini, eşe atmanız halinde yumurtadan yavrunun çıkması ve büyümesi ona hayatı yaşamın en önemli dönemini anne kuşun yavrusuna neler yaptığını, kendi annesinin de neler yapmış olabileceğini. Ölüm halinde ileride her şeyin olabileceğini metanet ve ayaklarının yere basmasını öğretecektir. Ufacık bir kafes ve iki kuşun onun hayatını nasıl değiştireceğini hiç bu açıdan düşündünüz mü?

Biz bir kuşun kanadına takıldık sizlere de tavsiye ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz