Tüylü Dostlarımızın Uzun ve Sağlıklı Bir Yaşam Sürmesine Yardımcı Olacak 6 İpucu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Tüylü dostlarımız bizler için çok değerli. Ailemizin sevimli üyelerinin yaşamını daha konforlu hale getirebilmek için yapabileceklerimizi anlattık.

Evcil hayvan sahiplerinin yüzde 45’i evcil hayvanları için doğum günü hediyesi aldıklarını söylüyor ve yüzde 95’i onları aile üyesi olarak görüyor. Bir köpek veya kedi evin bir parçası olduğunda, onların yaşam kalitelerini artırmak için elimizden gelenin en iyisini yapmak isteriz. Veterineri düzenli olarak ziyaret etmek, onları güvenli bir şekilde eğlenebilmeleri için açık havaya çıkarmak ve sevdikleri mamaları vermek sevgimizi göstermenin basit yollarından sadece birkaçı. Ancak onların sağlıklı bir şekilde büyümeleri ve uzun süre yanımızda olabilmeleri için dikkat etmemiz gereken başka şeyler de bulunuyor. İşte tüylü dostlarımızın uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olacak 6 ipucu

1. Tüylü dostunuzu mümkün olduğu kadar hareket etmesini sağlayınOyuna hak ettiği önemi verin; evcil hayvanınızı aktif tutmak ve eğlendirmek; vücutlarının, zihninin ve zekasının gelişmesini sağlar. Ek olarak, köpek yürüyüşleriniz sayesinde düzenli egzersiz yaparsınız ve sizin de yaşam kaliteniz artar.

2. Mutlaka kısırlaştırın
Bazen evcil hayvanlarımızın anne ve baba olduklarını görmek isteyebiliriz. Ancak onların sağlığı için, mümkün olduğunca genç yaşta kısırlaştırmamızda fayda var. Kısırlaştırma birtakım hastalıkların riskini azaltır ve kedinizin mükemmel eşi aramak için kaçma olasılığı da azalır.

3. Ona bir rahatlama günü hediye edin
Tıpkı bizim gibi evcil hayvanlarımız da şımarma gününe ihtiyaç duyar. Nazik bir vücut masajıyla başlayın, çünkü bu kediniz için harikalar yaratabilir. Küçük böceklerin peşinden koşarak, oyun oynayarak ve zıplayarak geçen bir günün ardından stresini azaltabilir ve kaslarını gevşetebilir.

4. Meraklı dostlarınız için evinizi temiz tutunKediler ve köpekler son derece meraklıdır. Özellikle yavru köpekler neredeyse buldukları her şeyi ağızlarına sokarlar. Bu ise hastalıklara ve daha da kötüsü boğulmalara neden olabilir. Öte yandan evinizde biriken tozlar da onların ciğerlerine zarar verebilir. Bu nedenle tüylü dostunuzu tehlikeye atabilecek durumlardan kaçınmak için, evinizi temiz tuttuğunuzdan emin olun.

5. Ağız ve diş sağlığına özen gösterin

Tıpkı bizim gibi evcil hayvanlarımızın da dişlerinin bakımına ihtiyacı vardır. Ancak evcil hayvanlarınızın dişlerini fırçalamak pek kolay değil. Siz yine de bir hafta boyunca bunu deneyin. Bu uzun bir süreç olabilir ve çok sabır gerektirir, evcil hayvanınız ilk başta direnebilir. Ancak başarılı olamazsanız, veterinerinizle konuşun. Size alternatif bir yöntem sunabilir.
6. Minik dostunuzun bakımına özen gösterin

Köpeğinize banyo yaptırmak, tüylerini taramak, kısaltmak ve tırnaklarını kesmek evcil hayvanınızın ilgi gördüğünü anlamasını sağlar. Öte yandan bu herhangi bir cilt tahrişi veya enfeksiyonuna karşı önleyici bir yöntemdir.

Kaynak: listelist.com

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + nine =

Yeniler

Köşe Yazıları