Köpeklerde itaat eğitimi nasıl yapılır?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Köpekler için itaat eğitimi her şeyden önce karşılıklı anlaşabilmeniz için oldukça önemlidir. Öte yandan itaat eğitimleri onları daha sakin, kendine daha çok güvenen bir köpek yapacak ve aynı zamanda sahipleri için onları idare etmeyi ve kontrol etmeyi çok daha kolaylaştıracaktır.

İtaat eğitimi, köpeğinizi uygun şekilde kontrol altında tutmak için gerekli olan temel komutlara uyması için köpeğinizi eğitmektir. Bu, köpeği dünya için daha güvenli ve dünyayı köpek için daha güvenli hale getirir.
İtaat eğitiminden geçen köpekler, almayan köpeklerden genellikle daha iyi davranır ve daha az zahmetlidir.

American Kennel Club’ın yönergelerine göre, tüm köpeklerin bilmesi ve yanıt vermesi gereken en az beş temel komut vardır:
• Otur
• Kalk
• Yat
• Gel
• Bekle

Bu komutlar temel itaat eğitimini oluşturur, ancak itaat eğitimi temel bilgilerden çok daha derine inebilir. İtaat eğitimi, köpeğinize sosyal durumlarda ve ortamlarda nasıl davranacağını öğretmekle ilgilidir.
Köpeğiniz nerede olursa olsun veya çevresinde neler olup bittiğine bakmaksızın komutlarınıza yanıt verebilmelidir. En iyi eğitimli köpekler, işlek bir caddede bile uzanabilir ve sahibinin sinyali görene kadar asla hareket etmeden uzaklaşmasını izleyebilir. Bazı köpekler, insanlarla çevrili kalabalık bir sokakta, doğrudan sahiplerinin bacaklarının arasında yürümek üzere eğitilmiştir.

İtaat eğitimi, köpeklerinize komutlara uymanın temellerini öğrettiği için en önemli eğitim türlerinden biri olarak kabul edilir. Ayrıca köpeğinize nasıl eğitileceğini öğretir. Bunların her ikisi de köpeğinizin gelecekte çok daha gelişmiş şeyler öğrenmesini mümkün kılar, ancak itaat eğitiminin bu temel yapı taşları olmadan, köpeğiniz diğer zor görev ve eğitim türlerine geçiş yapamaz.

İtaat eğitimine başlamaya hazır olduğunuzda, nasıl ilerlemek istediğiniz konusunda birkaç seçeneğiniz vardır. Köpeğinize itaat eğitimi vermenin en ucuz yolu, bunu evde kendin yap yaklaşımıyla yapmaktır. Biraz daha pahalı, ama muhtemelen genel olarak biraz daha iyi, bir grup eğitimi ayarıdır. Köpeğinizi, diğer köpekler ve insanlarla birlikte eğitim alacağınız düzenli itaat eğitim sınıflarına götürebilirsiniz.
Özel bir eğitmenin süreçle ilgilenmesini sağlamanın bazı daha pahalı yolları da vardır. Özel bir eğitmen, köpeğinizi insanlarla ve köpeklerle dolu bir sınıfın tüm kargaşası olmadan eğitecektir.

İtaat eğitiminde harcamanız gereken süre birkaç faktöre bağlıdır. Antrenman seanslarını ne sıklıkla gerçekleştiriyorsunuz ve bunlar ne kadar sürüyor? Haftada 5 gün antrenman yapıyorsanız, köpeğiniz haftada sadece 2 gün antrenman yapıyor olmanıza göre çok daha hızlı antrenman yapacaktır.
Ayrıca eğitmenin deneyim seviyesi de eğitimin ne kadar süreceğini etkileyecektir. Daha deneyimli bir eğitmen, bir köpeği deneyimsiz bir eğitmenden daha az seansta eğitebilir.
Kendi başınıza antrenman yapıyorsanız, köpeğinizi eğitmeniz 4 hafta veya 4 ay sürebilir.

Köpeğinizi kendi başınıza eğitmeye karar verdiğinizde, yine de izleyeceğiniz bir tür program bulmak isteyeceksiniz. Bunun için YouTube’da arama yapmayı deneyebilirsiniz, çünkü birçok uzman eğitim yöntemlerini ve tekniklerini detaylandıran tonlarca video yayınladı. Güvendiğiniz birini bulun ve köpeğinizi itaat komutları konusunda başarılı bir şekilde eğitmenize yardımcı olacak yöntemlerini takip edin.

Hangi yolu seçerseniz seçin, köpeğinizi kendi başınıza eğitin veya profesyonel yardım alın, başarı için iki anahtar önemlidir.

Tutarlılık
Tutarlılık olmadan köpeğiniz itaat eğitiminden asla tam olarak yararlanamaz. Köpeğinizin kafasının karışmaması için aynı kuralları sürekli olarak aynı şekilde pekiştirdiğinizden emin olmanız gerekir. Bazen kanepeye bırakırsanız, diğerlerine değil, ne istediğinizi anlamayacaktır. Benzer şekilde, köpeğinizin sadece bazı giysilerle üzerinize atlamasına izin verirseniz, ne zaman zıplayıp zıplayamayacağını bilemez.
Bununla birlikte, komutlarla tutarlı olmanız gerekir. Her eylem için tek bir komut seçin ve köpeğinizin bu eylemi gerçekleştirmesini sağlamaya çalışırken her zaman aynı komutu kullanın. Komutları değiştirirseniz, size gerçekten istediğinizi vermeye çalışırken köpeğinizin kafasını karıştırmış olursunuz.

Ödüller
Köpekler doğal olarak onlardan ne istediğimizi anlamazlar . İstediğimizi alabilmeleri için, genellikle bir ödül şeklinde gelen bir çeşit işarete ihtiyaçları var. Ödüller, köpeğinizin yaptıklarının doğru olduğunu bilmesini sağlar. Köpeğiniz bir ödülü bir eylemle ilişkilendirdiğinde, ödül almayı umarak o eylemi tekrar etmesini sağlayabilirsiniz.
Elbette, ödüller her zaman maddi olmak zorunda değildir. İkramlar ve oyuncaklar harika ödüller verir, ancak köpeğiniz doğru bir şey yaptığında çok fazla sevgi ve övgü de sağlayabilirsiniz. Bu, köpeğinizin kendisini harika hissetmesini sağlar ve yine de ona yaptığı şeyin sizin istediğiniz şey olduğunu gösterir.

Her köpek ve sahibi itaat eğitiminden faydalanacaktır. Sadece sahip ile köpek arasındaki bağı güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda köpeği kontrol altında tutmayı çok daha kolay hale getirir ve bu da birçok durumda güvenliği büyük ölçüde artırabilir. İtaatkar köpekler iyi dinler ve her durumda güvenilebilir, bu da onları hem kendileri hem de çevrelerindeki insanlar için çok daha güvenli hale getirir.
Olumlu Pekiştirme
Olumlu pekiştirme, iyi davranışı ödüllendirmekle ilgilidir. Bu tarz köpek eğitimini kullanırken, köpeği kötü davranışlar için cezalandırmaktan kaçınırsınız, bunun yerine onları yönlendirir ve sadece iyi davranışlar için ödül, ödül ve oyuncaklarla ödüllendirirsiniz.
Tıklayıcı Eğitimi
Tıklayıcı eğitimi esasen olumlu pekiştirme olarak işaret edilir. Tıklayıcı, köpeğin istediğinizi yaptığını ve ödül zamanının geldiğini belirtmek için kullanılır. Bu, yeni davranışlar ve püf noktaları öğretmek için harika olsa da, istemediğiniz davranışları durdurmak için harika bir yöntem değildir.
Hakimiyet Eğitimi
Hakimiyet eğitimi, sürünün alfası olmanıza odaklanan ve köpeğinizin size tabi olduğu bir eğitimdir. Bu tür bir eğitim, köpeğinizin önünden yürümek, kapılardan ilk geçen olmak ve köpeğinizden önce yemek yemek gibi yöntemler kullanır.

Yaşlı bir köpeğe yeni numaralar öğretemeyeceğinizi söylüyorlar, ama bu gerçekten köpeğe ve eğitmene bağlı. Doğru beceri ve yaklaşımla, her yaştan köpeği her türlü görevi yerine getirmesi için eğitebilirsiniz. Köpekler, onları çok çeşitli alanlarda mükemmel yardımcılar yapan çok özel beceriler için eğitilebilir.

KAYNAK:posta.com.tr

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + 17 =

Yeniler

Köşe Yazıları