Son Haberler

‘Bir gün bile su bulamazlarsa ölüyorlar’

Yazan Pet Haber

bir kap suEdirne’de termometreler 40 dereceyi gösterirken, sokak hayvanlarının su sorunlarına hayvanseverler yetişiyor. Hayvanları için kentin çeşitli yerlerine konulan su kapları can kurtarıyor.
Edirne Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Nurhan Kalender, sokak hayvanlarının yazın en çok sıcaktan etkilenerek hayatını kaybettiğini söyledi. Kalender, Edirne’nin duyarlı halkından konuşamayan canlılar adına bir kap su istediklerini söyledi. Sıcak havalarda 1 gün bile su bulamayan sokak hayvanlarının öldüğünü ya da hastalandığını kaydeden Kalender, “Bir kap su istiyoruz, çok rica ediyoruz. Gölge yer arıyorlar, lütfen onları tekmeleyerek buldukları bu gölge yerlerden kaldırmayalım, rica ediyoruz. En çok ihtiyaçları gölge yerler ve bir kap sudur. Yaklaşık 1 hafta kadar açlığa dayanabiliyorlar ama susuzluğa dayanamıyor. Yaban hayvanları da aynı şekilde gittiğimiz yerlere bir kap su bırakırsak, yaşama şansı tanımış oluruz. Belediyemizin yaptığı su odaklarını lütfen kirletmeyelim. Halkımızdan bazıları pet şişeler atıyorlar, sıkıntı yaşıyoruz. Onları tek yaşam şansı bu, herkesten duyarlılık, Merhamet bekliyoruz” dedi.
“EVCİL HAYVANLARI BALKONDA BIRAKMAYIN”
edirne hayvanseverOrman Su İşleri Bakanlığının bastırdığı kaplardan Edirne Şube Müdürünün kendilerine 2 bin 160 tane verdiğini kaydeden Kalender, bin tanesini okullara dağıttık, dağıtmaya da devam ediyoruz. İsteyen herkese de verebiliriz” şeklinde konuştu.
Öte yandan evcil hayvanların bakımını üstlenenlere de önerilerde bulunan Kalender, Balkonlarda bakılan hayvanları güneşten korunması gerekir. Aynı şekilde arabalarda bırakılan evcil hayvanlar sıcaktan ölebiliyor. Balkonda ve arabada bırakmazsak evcil hayvanları çok iyi olur” ifadelerini kullandı.
bir su da sen ver“KUŞLAR İÇİN DE BALKONLARA SU KAPLARI KOYUN”
Edirne Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı Ayşen Özkan ise, hayvanlar için çevreye bırakılan su kaplarını devirdiklerinde inanılmaz şekilde üzüldüğünü belirterek, böyle bir vicdana nasıl sahip olabiliriz hala anlamış değilim. Özellikle bu Ramazan ayında lütfen bir kap su balkonlara da koyun kuşlar oradan alsınlar” dedi.
Dernek yönetimi kentin belli başlı yerlerine kaplarla su bırakarak, gördükleri sokak hayvanlarını da ilgi gösterdi.

Yazar hakkında

Pet Haber

Bir yorum yap