24 Kasım 2017
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Son Haberler / Kedi dışkısı kanser tedavisinde kullanılabilir

Kedi dışkısı kanser tedavisinde kullanılabilir

kedi2 620x348 Kedi dışkısı kanser tedavisinde kullanılabilirABD’deki Dartmouth Üniversitesi Geisel Tıp Okulu’ndan araştırmacılar, kedi dışkısındaki öldürücü bir parazitin kanser tedavisinde kullanılabileceğini tespit etti.

YUMURTALIK KANSERİ TEDAVİSİNDE ETKİLİ

Yalnızca kedi dışkısında bulunan tehlikeli Toxoplasma gondii isimli parazit, toksoplazmos ve şizofreni gibi hastalıklara yol açabiliyor. Ancak ABD’li araştırmacıların gerçekleştirdiği ve PLOS Genetics dergisinde yayınlanan son çalışmada, bu kötücül parazitin yumurtalık kanseri tedavisinde etkili olabileceği belirtildi.

FARELER ÜZERİNDE DENENDİ

Araştırmacılar, parazitin salgıladığı proteinlerin bağışıklık sisteminin kanserli hücreleri yok etmesini kolaylaştırdığını ifade etti. Daily Mail’e konuşan araştırma ekibinden Prof. David Bzik, parazitteki proteinlerin kullanımının bağışıklık sistemini kontrol eden önemli mekanizmaları harekete geçirebileceğini söyledi. Öte yandan bu parazit kullanılarak oluşturulan bir aşının da fareler üzerinde denendiğinde yalnızca yumurtalık kanseri değil, göğüs, böbrek, akciğer ve karaciğer kanserli hücrelere de etki ettiği gözlemlendi.

 

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
n.çıtırık
Nesrin Çıtırık: ”Hacca Gidemesem de Yolunda Ölürüm”

Bir Nefes Doğa, Bir Pati Sevgi Çukurova Türk TV Canlı Yayını (23 Temmuz 2016) - Program Katılımcıları: KİHAYKO Başkanı Metin...

Kapat