24 Kasım 2017
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Son Haberler / Kuzey Kıbrıs’ta evcil hayvanlar itlaf edilebilecek

Kuzey Kıbrıs’ta evcil hayvanlar itlaf edilebilecek

evcl hyvnlr 620x252 Kuzey Kıbrısta evcil hayvanlar itlaf edilebilecekHayvan Sağlığı Yasası altında yer alan tüzük değişikliyle, karantina kurallarına uymayan evcil hayvanların itlaf edilmesi yasallaştı.
13 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak, yürürlüğe giren tüzük değişikliğine göre, ilgili hayvan sağlığı şartlarını karşılamayan evcil hayvanının, geldiği ülkeye geri gönderilmesini kabul etmeyen hayvan sahibi, evcil hayvanını Veteriner Dairesi Müdürü’nün belirlediği yerde ve koşullarda, müdürün takdirine tabi olmak üzere üç aya kadar tutmakla yükümlü olacak.

Hayvan sahibi, bu süre için karantina ücreti ödemek, aşı ve tahlilleri yaptırmak ve besleme masraflarını karşılamak durumunda olacak.

Tüzük değişikliğine göre bu şartların yerine getirilmemesi durumunda evcil hayvan, insan ve hayvan sağlığını tehdit eden hayvan olarak kabul edilecek ve evcil hayvana KKTC’ye girişinden 48 saat sonra ötenazi uygulanacak.

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
van-kedisi-degil-koala-159126-5
Van kedisi değil koala

"Bowie" adlı Koala'nın görenleri şaşırtıyor. Bowie, geçen ay hayvanat bahçesi kurtarma birimi tarafından bulundu, geçirdiği kaza sonucu yaralı olarak Avustralya...

Kapat