Üç Bacaklı Şampiyon…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

DogDrawingMaty, üç haftalıkken Amerika’da Oregon Hayvanları Koruma Derneği görevlileri tarafından sokakta bulundu. Çok kötü durumda olan Maty’nin bir enfeksiyon yüzünden sol arka bacağı operasyonla alındı. Şansı yeniden yakalayan Maty, iyi bir aile tarafından evlat edinildi. Onu evlat edinen aile, Maty’nin mutlu olmak için bir yuvadan fazlasına ihtiyacı olduğunu fark etti.

Üç bacaklı olmasına rağmen son derece çevik ve hareketli bir köpek olan Maty, herhangi bir oyuncağı atıldığında mükemmel bir şekilde oyuncağı yakalıyordu. Bilinçli sahipleri, Maty’nin çok iyi bir eğitim almasını sağladı ve onu disk yarışmalarına sokmaya karar verdi. 
Maty, Skyhoundz Dünya Şampiyonası’nda seçmeleri geçen ilk üç bacaklı köpek oldu.

2006 ve 2008 yıllarında dünyanın her yerinden gelen onlarca köpeğe karşı yarışan Maty, dört bacaklı arkadaşlarının çoğunu geride bıraktı. Birinci olamasa da iyi derecelerle yarışları bitiren Disk Köpekleri Bu sporda köpek, sahibinin attığı mm diski hızla koşarak ve havaya sıçrayarak yakalıyor.

Çok hızlı koşan ve yükseğe sıçrayabilen disk köpekleri arasında, saatte yaklaşık 50 kilometre hızla koşabilenler ve yaklaşık 2.5 metre sıçrayarak diski yakalayabilenler var. Özellikle yazın düzenlenen şampiyonalar, kışın da bazı karlı bölgelerde düzenleniyor. “Frisbee” bir marka olduğu için, 1970’lerde popüler olmaya başlayan spor için “disk” kelimesi kullanılmaya başlanmış. Avrupa ve Asya’da bazı ülkelerde, Kanada, Avustralya ve Amerika’da “Disk Köpekleri” kulüpleri bulunuyor ve yarışmalar düzenleniyor.  

İlerleyen yaşına rağmen emekli olmak istemeyen Maty, hala çok yoğun ve Oregon Hayvanları Koruma Demeği’nin “İyi Niyet Elçisi”. Düzenli olarak okulları ziyaret eden ve çeşitli toplantılara katılan 13 yaşındaki eski şampiyon, evcil hayvan eğitimi, hayvan güvenliği ve hayvanlarla ilgili diğer konularda toplumun bilinçlendirilmesine katkıda bulunuyor. Tanıştığı herkese ilham veren Maty, “engelli” bir köpeğin neler yapabileceğinin en güzel kanıtı. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + nine =

Yeniler

Köşe Yazıları